Ana sayfa Editörden “İşsizlikte gidişat kötü, hem de çok kötü”

“İşsizlikte gidişat kötü, hem de çok kötü”

PAYLAŞ

Dünya Yazarı Alaattin Aktaş, işsizlikte gidişatın ‘iyi değil’in ötesinde çok kötü olduğunu söyledi. Aktaş’a göre bu duruma ekonomideki büyümenin durması neden oldu ve artık ekonomide yavaşlamadan değil küçülmedne söz ediyoruz.

Aktaş’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Türkiye İstatistik Kurumu’nun saptamalarına göre geçen yılın ekim ayı itibariyle toplam işsiz sayısı 3 milyon 647 bin kişi. İşsizlik oranı yüzde 11.8 ve bu oran son 80 ayın en yüksek düzeyine işaret ediyor. İşgücü geçen yılın ekiminde 2015 ekimine göre 910 bin kişi arttı. Bu 910 bin kişinin 410 binine iş yaratabildik, 500 bin kişi ise işsizler ordusuna eklendi.

Ekim ayı itibariyle sayıları 3.6 milyona ulaşan işsizlerin 1.7 milyonu lise altı eğitimlilerden oluşuyor. İkinci sırayı ise 975 bin kişiyle üniversite mezunları alıyor.

İşsiz sayısı artışında çok dikkat çekici bir ayrıntı var. Üniversite mezunu olan işsizlerin sayısı bir yılda tam 207 bin kişi arttı. 2015 yılının ekim ayında üniversite mezunu işsizlerin sayısı 768 bindi, geçen yılın ekimindeki sayı 975 bini buldu.

Üniversite bitirmiş ve iş bulamamış olanlar, toplam işsizler içinde tam yüzde 27’lik bir paya sahip. Bu herhalde üstünde uzun uzun düşünmemizi, “Üniversite sayımızı şuraya çıkardık” diye övünmeden önce “Bu üniversite mezunları ne yapıyor, iş bulabiliyor mu” diye kafa yormamızı gerektiren bir durum.

İşsizlik 2016’da neden böylesine hızlı artıyor? Tek yanıtı yok bu sorunun.

Ekonomik büyüme durdu; artık yavaşlamadan değil küçülmeden söz ediyoruz. Üçüncü çeyrekteki yüzde 1.8’lik küçülmeden sonra son çeyrekte yeniden çok parlak bir gelişme yaşandığı sanılmıyor. Ekonomi yavaşlarken istihdamın artması herhalde beklenemezdi.

Gerekçesi ne olursa olsun Suriyeli mülteciler ekonomik durumumuzu fena halde tahrip etti. Onlar için yapılan harcama bir yana, işgücü piyasamızda dengeler alt üst oldu.

Asgari ücretin bir anda yüzde 30 artırılmış olması, işveren için getirilen bir dizi desteğe rağmen işgücü piyasasında sıkıntı yarattı.

Ve işte tablo ortada… Milyona yaklaşan üniversite mezunu işsizimiz var, bir yılda 500 bin artan işsizimiz ve artık yüzde kaça kadar tırmanacağını merak ettiğimiz bir işsizlik oranımız…

Yazının tamamı için…