Ana sayfa Kitap İstanbul Kitap Fuarı kapılarını 36’ncı kez açtı

İstanbul Kitap Fuarı kapılarını 36’ncı kez açtı

PAYLAŞ

Türkiye’nin en önemli kültürel etkinliklerinden biri olarak anılan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, bugün 36’ncı kez kapılarını açtı. İstanbul Kitap Fuarı, yarım milyona yakın ziyaretçisiyle dünyada en çok okurun ziyaret ettiği kitap fuarı.

DW’den Kürşat Akyol’un haberine göre Türkiye Yayıncılar Birliği ve Tüm Fuarcılık Yapım (TÜYAP) şirketinin işbirliğiyle düzenlenen fuar, 9 gün boyunca, yaklaşık 850 yayınevi ve sivil toplum örgütünün katılımıyla düzenlenecek 300 civarında panel, söyleşi, atölye çalışması ve çocuk etkinliklerine ev sahipliği yapacak. 2 binden fazla imza gününde, yazarlar ve okurlar bir araya gelecek. Fuarın bu yılki onur konuğu Güney Kore başta olmak üzere, toplam 17 ülkeden 100’e yakın yabancı yayıncı firma İstanbul Kitap Fuarı’nda ağırlanacak.

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk’e göre, Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı yalnızca kitap satılan bir yer değil. “Fuarı böyle cazibeli bir halde tutan şeylerden biri, bir demokrasi şenliği olması” diyor Kocatürk, “Her fikirden insanın gelip orada paneller yaptığı, etkinlikler düzenlediği, her fikirden yazarın kitaplarını imzaladığı bir yer bu fuar. Her türden okurun kendi yazarını, kitabını bulabildiği, onlarla buluşabildiği nadir yerlerden biri.” Kocatürk’ün verdiği bilgiye göre, bu yıl fuarda 200 bini aşkın kitap sergilenecek.

Fuarın teması: İyi ki Varsın Edebiyat

Fuarın bu yılki ana teması, “İyi ki Varsın Edebiyat”. TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü ve yazar Deniz Kavukçuoğlu, bu temanın seçilmesinin nedeni hakkında, “Türkiye’nin bugünkü sosyal ve ekonomik koşullarında hayatı en iyi anlatabilecek alan edebiyat. Edebiyat olmasa ne anlatacağız? Nasıl anlatacağız? Bu nedenle bu temayı seçtik” diyor.

36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın bu yılki onur yazarı ise Ayla Kutlu. Kavukçuoğlu, Kutlu’yu şu sözlerle anlatıyor: “Ayla Kutlu, genelde toplumun orta ve alt kesimlerini, yani bir dönem Alman yazar Günter Wallraff’ın ‘En Alttakiler’ diye tarif ettiği o kesimin yazarı. Emeklilerin, memurların, orta halli ailelerin, yoksulların romanlarını yazan bir yazar.”

Kutlu, fuar süresince çeşitli panel ve söyleşilerde okurlarıyla buluşacak. Yazar için bir armağan kitap hazırlandı. Fuarda, “İnsanlığın Öbür Yarısının Yazarı Ayla Kutlu” başlıklı, seçme metin ve fotoğraflardan oluşan bir de sergi yer alacak.

Onur konuğu Güney Kore

İstanbul Kitap Fuarı’nın onur konuğu Güney Kore’den, kitapları Türkçe’ye çevirilmiş ve çevirilmek üzere olan yazarlar da, Türkiye’deki okurlarıyla bir araya gelecek. Türkiye ile Güney Kore ilişkilerinin 60’ıncı yılında fuarın konuk ülke teması, “İpek Yolunun İki Ucu: Türkiye ve Kore”. Bu kapsamda, Güney Kore’nin yayıncılık ve kültürünü tanıtan özel sergiler ve bir dans performansı var.

TÜYAP yöneticisi Deniz Kavukçuoğlu, Güney Kore’nin Türkiye tarihinde özel bir yeri olduğunu hatırlatıyor. Türkiye, Soğuk Savaş döneminin ilk uluslararası sıcak çatışması olan Güney ve Kuzey Kore arasındaki savaşa, Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında yaklaşık 5 bin askerle katılmış, 750’ye yakın askerini yitirmişti. 1950-1953 yılları arasındaki savaş sürecinde Türkiye, 1952 yılında Kuzey Atlantik İttifakı NATO’ya üye olmuştu.
(DW)