Ana sayfa Gündem İstanbul’da avukat ve gazetecilere polis operasyonu

İstanbul’da avukat ve gazetecilere polis operasyonu

PAYLAŞ

stanbul’da bu sabah karşı 20 adrese düzenlenen ev baskınlarında, aralarında iki avukat ile iki gazetecinin de olduğu 16 kişi gözaltına alındı.

Ezilenlerin Hukuk Bürosu, avukatların bürolarına düzenlenen baskında yapılan aramada, savcı ve baro görevlisi bulunmadığını, büroda olanların bir odaya toplanarak diğer odalarda arama yapıldığı belirtildi.

Hukuk bürosunun açıklamasına göre, avukatlar Özlem Gümüştaş ve Sezin Uçar ile Etkin Haber Ajansı (ETHA) çalışanları İsminaz Temel ve Havva Çuntan ve Meral Tatar, Erkan Kahça, Nihat Göktaş, Mehmet Aslan, İlhan Aslan ve Özgen Sadet gözaltında.

Büronun Twitter adresinden yapılan açıklamada, “Büromuz avukatlarının bilgisayarlarına ve evdeki tüm dijital eşyalara el konuldu” dendi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gerçekleştirilen operasyonda, avukatların bürolarında bulunan dijital materyallerin yanı sıra dergi ve kitaplara da el konuldu.

Doğan Haber Ajansı ile Anadolu Ajansı, operasyonun, “MLKP ve TKP/ML’ye yönelik olduğunu” yazdı.

Gözaltına alınanlar Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki sağlık kontrolünün ardından, Vatan Caddesindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.
BİANET