Ana sayfa Genel 7 ilde ‘Cemaat’ operasyonu: 128 gözaltı kararı

7 ilde ‘Cemaat’ operasyonu: 128 gözaltı kararı

PAYLAŞ

İstanbul Emniyet müdürlüğü ekipleri, Gülen grubuyla bağlantılı olduğu iddia edilen 128 kişi hakkında çıkartılan gözaltı kararının ardından sabahın erken saatlerinde 60 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyon sırasında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınananlar Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilerek sağlık kontrolünden geçirildikten sonra ifadeleri alınmak üzere Vatan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Sabah gazetesi, operasyonun 2015 yılında el konulan Kaynak Holding’e bağlı şirketlerin üst düzey yöneticilerine yönelik olduğunu yazdı.

Başsavcı Fehmi Tosun koordinasyonunda Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Önelge ve İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen operasyon kapsamında Kaynak Holding’in 19 şirket, 1 vakıf ve 1 dernek yöneticilerine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 128 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Gözaltı kararına gerekçe olarak, Silahlı Terör Örgütü Kurmak ve Yönetmek’, ‘Silahlı Terör Örgütü Üyesi Olmak’, ‘Terörizmin Finansmanı’, ‘Terör Örgütünün Propagandasını Yapmak’ ve ‘Kara Paranın Aklanması’ gibi suçlar gösterildi.