Ana sayfa Sürmanşet İşten atılan arkadaşları için eylem yapmak isteyen işçilerin üstüne kapıyı kilitleyen patron,...

İşten atılan arkadaşları için eylem yapmak isteyen işçilerin üstüne kapıyı kilitleyen patron, işçileri zorla çalıştırdı

PAYLAŞ

Tuzla’da kurulu Kluh Destek’te patron eylem yapmak isteyen işçilerin üzerine kapıları kilitleyerek zorla çalıştırdı. Baskı karşısında sinir krizi geçiren 3 işçi ise ambulansla Tuzla Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Türk-İş’e bağlı Çimse-İş Sendikasının işçilerin kabul etmediği 3 yıllık Toplu İş Sözleşmesini imzalamasının ardından direniş başlatan Kluh Destek işçilerinden 40’ı dün sabah patron tarafından tazminatsız olarak kapının önüne kondu. Fabrikadaki yaklaşık 150 işçiye ise baskı ile üretim yaptıran patron işçilerin üzerine kapıyı kilitledi. Baskı karşısında sinir krizi geçiren 3 işçi ise ambulansla Tuzla Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Yaşananları Evrensel’e değerlendiren bir işçi şunları aktardı: “İçerideki arkadaşlarımız çalışmak istemiyor. Fabrikadan çıkmak istiyor. Yan yana gelmek, toplanmak istiyorlar dağıtılıyorlar. Paşabahçe’den getirilen kişilere iş öğretmelerini istiyorlar. Zorla çalıştırıyorlar. Bugün işi durdurursa işçiler geçen seferki gibi milyon dolarlık mal kaybedecekler. O yüzden bırakmıyorlar. Bir taraftan da işsizlikle tehdit ediyorlar. ‘Arkadaşlarınız kovuldu isterseniz siz de çıkabilirsiniz’ diyorlar.”

Sendikaya tepki

Üye oldukları Çimse-İş Sendikasına da tepkili olan işçiler, tepkilerini şu sözlerle dile getirdi: “Sendika sözleşme döneminde buraya geldiğinde ‘Siz muhatabımız değilsiniz’ dedi. Madem muhatabın değiliz niye bizi üye yaptın? Zaten sendikayı oluşturan biziz.”

Direnişe kadınlardan destek

Tuzla Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği, direnişteki işçilere destek ziyaretinde bulundu.

Direnişteki işçilere yemek pişirip götüren kadınlar, direnişteki işçilerin yanında olduklarını belirttiler. İsçilere seslenen Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Adile Doğan, “Direnişinizi duyurmak, direnişinize ses vermek, direnişinizin kazançla sonuçlanması için var gücümüzle yanınızda olacağız. Sizin kazanımınız bizim kazanımınız olacak. Direne direne kazanacağız” diye konuştu.