Ana sayfa Dünya İsveç Radyosu: Stockholm saldırganı Türkiye’de radikalleşti

İsveç Radyosu: Stockholm saldırganı Türkiye’de radikalleşti

PAYLAŞ

İsveç Radyosu, 7 Nisan’da İsveç’in başkenti Stockholm’de kamyonlu saldırı gerçekleştiren Özbekistanlı Rakhmat Akilov’un Türkiye’de bulunduğu süre içinde radikal gruplarla ilişki kurduğunu öne sürdü.

DHA’nın aktardığı habere göre, Akilov, İsveç’te sığınma başvurusunun reddedilmesinden sonra narkotik ve suç gruplarından kişilerle ilişkilerini yoğunlaştırdı. Özbekistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Rakhmat Akilov’un 2015 yılında Suriye’den Türkiye’ye geçtiği belirtildi.

Akilov’un eşinin Türkiye ile yürüttüğü ticaret faaliyetleri nedeniyle sık sık eşi ile birlikte Türkiye’de bulunduğu, eşiyle ayrılmasından sonra ise 2012 yılında Türkiye’ye yerleştiği belirtildi.

Akilov’un yakın çevresinin verdiği bilgilere göre, Türkiye’de radikal dinci gruplarla ilişki kuran saldırgan, İsveç’e gelmeden önce Türkiye’de radikalleşti.

İsveç Radyosu’nun İsveç’te yakın ilişkide bulunduğu bir kişi de Rakhmat Akilov’un İsveç’te ilk defa camiye gittiğinde doğru namaz kılmayı dahi bilmediğini anlatarak ancak, “Suriye’de Müslüman kardeşlerimiz en doğrusunu yapıyor. Müslüman kadın ve çocukların yaşamını kurtarıyor” biçiminde konuştuğuna şahit olduğunu, kendisinin bir eylem gerçekleştirmeyi düşündüğünden bahsetmediğini söyledi.

Özbekistan’da geniş bir ailenin mensubu olduğu belirtilen Rakhmat Akilov’un eşi ile ayrılmadan önce kaynakçı olarak çalıştığı, rahat bir yaşamının olduğu, ayrıldığı eşi ile birlikte dört çocuğu olduğu ifade edildi.