Ana sayfa Dünya İsveç uçak yolcularından 40 euroya kadar vergi alacak

İsveç uçak yolcularından 40 euroya kadar vergi alacak

Türkiye'den yurtdışına seyahat edenlerden Yurtdışı Çıkış Harcı uygulaması getirilerek 15 TL vergi getirilmişti. Uygulamayla yurtdışına çıkacak olanlar pasaport kontrolünden önce havalimanı içerisindeki bankolardan 15 TL'ye pul alarak çıkabiliyor.

PAYLAŞ

Uygulamanın bir benzerine ise İsveç imza atıyor. İsveç hükümeti, ülkedeki havalimanlarından kalkan uçaklardan bugünden itibaren kişi başına 6 ile 40 euro arasında çevre vergisi almaya başladı.

Hürriyet’te yer alan habere göre Türkiye’ye giden uçaklardan da AB ülkelerinde olduğu gibi kişi başına yolculardan 6 euro vergi alınacak. Türk Hava Yolları Stockholm Müdürü Bilal Arpacı, yeni düzenlemenin kendilerine iletildiğini ve bu aydan itibaren bu durumun bilet fiyatlarına yansıtıldığını söylüyor.

Vergi alınma gerekçesi ise olarak ise Tüketici Bakanlığı’nın internet sayfasından yapılan açıklamada, uçakların karbon emisyonuyla hava kirliliğine yol açması gösteriliyor. Vergiler, sadece İsveç’ten yapılan uçuşlar için alınıyor. İsveç’e yapılacak uçuşlar için bir vergi tahsilatı olmayacak.

İsveç hükümetinin bu kararına ilk tepki İskandinavya Havayolları‘ndan (SAS) geldi. SAS, yaptığı açıklamada yeni verginin milyonlarca İsveçlinin ekonomisini olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti. İsveçlilerin büyük bölümünün tatil amacıyla dünyanın uzak bölgelerini tercih ettiği ifade edilen açıklamada uzun mesafeli yolculuklar için ise şirketin uçuşları Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a taşıyabileceği belirtildi.