Connect with us

Sürmanşet

İtalya’da hapiste ölen “Babaların babası” Riina’nın arkadaşı konuştu: Dostumdu ama o cehennemlik

Published

on

İtalyan Katolik Kilisesi, Riina için kilisede kamuya açık bir cenaze töreni yapılmasının söz konusu olamayacağını açıkladı.
Geçmişte mafya üyelerine müsamaha göstermekle suçlanan Katolik Kilisesi, özellikle son yıllarda ise mafyayı sert şekilde kınamaya başladı.

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco’nun 2014’te, ‘Ndrangheta mafyasının merkezi olan Calabria bölgesine ziyaretinde mafyayı “afaroz etmesi” de önemli bir dönüm noktası oldu.

İtalyan Katolik Kilisesi’nin yönetim birimi olan İtalyan Piskoposlar Konferansı’ndan yapılan açıklamada, Papa’nın mafya üyelerini aforoz ettiği hatırlatılarak “Riina için halka açık bir cenaze töreni yapılması söz konusu olamaz” denildi.
Riina’nın memleketi olan Corleone kasabasının bağlı olduğu Monreale Piskoposluğu da, “Ancak ailesi isterse mezarlıkta aileye özel bir dua edilebilir” dedi.

“Riina dostumdu ama cehenneme gidecek”

Öte yandan, Toto Riina’nın eski cezaevi arkadaşı da olan, en az 20 cinayetten sorumlu mafya itirafçısı Gaspare Mutolo, Roma’da gazetecilerle buluşarak “eski dostunu” anlattı.

Bugün 77 yaşında olan Mutolo, 51 yaşındayken mafyadan ayrılarak devletle işbirliği yapmaya başlamış ve koruma programına alınmış
Roma’daki Yabancı Basın Derneği’nde yüzü maskeli olarak kameralara konuşan Mutolo, Riina’nın hayatını kaybettiğini öğrendiğinde neler hissettiğini şöyle aktardı:

“Acıma hissi duydum. Riina benim için sadece ‘babaların babası’ değildi, aynı zamanda bir dosttu da. Mafya dünyasında hayatta kalmama yardım etmişti. Ama bir cehennem varsa cehenneme gideceğini düşünüyorum. Binlerce insanı öldürdü ve Sicilya’yı mahvetti.”
1965’te Riina ile hapiste tanışan Mutolo, cezaevindeyken beraber dama oynadıklarını ve birbirlerine sempati beslemeye başladıklarını anlattı. Mutolo, Riina’yı “babaların babası” olmaya götüren özelliklerini sayarken de “Karizmatikti, aptal değildi ama müthiş zeki de değildi, ama çok gaddardı” dedi.

“Mafyanın değerlerini yıktı”

Riina’dan önce mafyanın “değerleri” ve katı kuralları olduğunu söyleyen Gaspare Mutolo, “Örneğin kadın ve çocuklara dokunulmazdı. Riina bu kuralı yıktı. Eskiden mafya yalnızca husumeti olan kişileri öldürürdü, Riina ise alakasız insanların da öldüğü terör eylemlerini başlattı. Devlet görevlilerine suikastler düzenledi. Bu katliamlarına karşı çıkanları da öldürtüyordu” diye konuştu.
Mutolo, mafyanın eskiden örneğin “yanlış yapan” bir polis memurunun görev yerinin değiştirilmesi için amirleriyle ya da üst düzey siyasi yetkililerle temasa geçtiğini, Toto Riina’nınsa doğrudan suikaste başvurduğunu belirtti.

Yıllardır hapiste de olsa Toto Riina’nın ölene kadar Cosa Nostra için çok önemli olduğunu söyleyen Mutolo, şimdi ise yeni bir “babaların babası” seçileceğini belirtti. Mutolo, “Şu anki dengeleri yakından bilmiyorum ama babaların babası hep Palermolu olmuştur, yine Palermolu birinin seçileceğini tahmin ediyorum” dedi.

Mafya itirafçısı, “Mafyasız bir Sicilya hayal edebiliyor musunuz?” sorusuna da “Mafyasız bir politika hayal edemiyorum” diye yanıt verdi. Mutolo, “beyaz yakalılar” dediği siyaset ve iş dünyasının mafyayla bağlantılı üst düzey isimleri için “suikastçilerden bile beterler” dedi.

Mutolo ayrıca, Sicilya’da iş yapan her büyük girişimcinin mafya ile bağlantıya geçmek zorunda olduğunu da söyledi ve mafyayla bağlantılı olduğu iddiaları bulunan eski Başbakan Silvio Berlusconi’nin de buna bir istisna teşkil etmediğini belirtti.
(BBC TÜRKÇE)

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar