Ana sayfa Medya İtalya’da yalan haberlere karşı kampanya başlatıldı

İtalya’da yalan haberlere karşı kampanya başlatıldı

PAYLAŞ

İtalyan Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini tarafından başlatılan kampanyaya, aralarında Roma futbol kulübünün efsanevi kaptanı Francesco Totti’den, yönetmen Ferzan Özpetek’e ve gazetecilere kadar birçok tanınmış ismin de yer aldığı binlerce kişi imza verdi.

“Basta bufale” (yalan haberlere son) başlıklı imza kampanyasının metninde, “Doğru şekilde bilgilendirilmek bir haktır. Yanlış bilgilendirilmek ise bir tehlikedir. Yalan haberler kafa karıştırıyor, korku ve nefret tohumları ekiyor ve tartışma zeminini onarılamaz şekilde lekeliyor. Yalan haberler zararsız okul şakaları değildir. İnsanlara gerçek zararlar verebilirler” deniliyor.

İmza kampanyasını başlatan Boldrini, internetin önemli bir bilgi alma ve demokrasi aracı olduğunu belirterek, “Ancak internet sıklıkla vicdansız operasyonların yapıldığı bir alan olarak kullanılıyor” dedi.

Boldrini, ayrıca yalan haber üreten ve yayan internet sitelerinin bazılarının siyasi propaganda amacı taşıdığını, bazılarının ise “tık avcılığı” yaparak ticari çıkar elde etme peşinde olduğunu vurguladı. (BBC Türkçe)