İtalya’dan Türkiye’ye Viyana Sözleşmesi’ni ihlal suçlaması

Nisan 19, 2017, 7:24 pm
9 Nisan'dan bu yana Türkiye'de idari gözetim altında tutulan İtalyan gazeteci ve belgeselci Gabriele Del Grande için İtalyan Senatosu'nda düzenlenen basın toplantısında, Del Grande'nin gözaltı koşullarının uluslararası hukuka aykırı olduğu belirtildi.

Hatay’da gözaltına alınmasının ardından Muğla’da Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan Gabriele Del Grande, ilk kez dün ailesini telefonla arayarak haklarından mahrum edildiği için açlık grevine başlayacağını söylemişti.

Del Grande kendisine bir avukat ya da yakınlarıyla görüşme hakkı tanınmadığını ve resmi olarak herhangi bir suçlamada bulunulmadığını aktarmıştı.

Del Grande’nin gözaltı koşullarının ortaya çıkmasının ardından, Senato İnsan Hakları Komsiyonu Başkanı Luigi Manconi, İtalyan Gazeteciler Sendikası Başkanı Giuseppe Giuletti ile Gabriele Del Grande’nin meslektaşları ve arkadaşları, bugün Senato’da bir basın toplantısı düzenledi.

BBC’nin aktardığına göre, Luigi Manconi, Türkiye’nin Viyana Sözleşmesi gereği Gabriele Del Grande gibi yabancı ülke vatandaşlarına avukatlarla, yakınlarıyla ve ülkesinin diplomatlarıyla görüşme hakkı tanımakla yükümlü olduğunu söyledi.

Manconi, Del Grande ile görüşmek üzere, tutulduğu Muğla Geri Gönderme Merkezi’ne giden İtalyan konsolosluk yetkilileri ile bir Türk avukatın merkeze girişine izin verilmediğini açıkladı ve “Bu, Viyana Sözleşmesi’nin ağır ihlalidir” eleştirisinde bulundu.