Ana sayfa Magazin Jane Fonda “Weinstein hakkındaki taciz suçlamaları, mağdurlar beyaz ve ünlü olduğu için...

Jane Fonda “Weinstein hakkındaki taciz suçlamaları, mağdurlar beyaz ve ünlü olduğu için dikkat çekti”

PAYLAŞ

Aktrist Jane Fonda, yapımcı Harvey Weinstein’a yapılan suçlamaların taciz mağdurları “beyaz ve ünlü” olduğu için dikkat çektiğini söyledi.

The Independent’ın haberine göre bir televizyon programında konuşan Fonda “Çok kötü, çünkü muhtemelen Harvey Weinstein tarafından cinsel saldırıya uğrayan kadınlar beyaz, ünlü ve herkes onları tanıdığı için bu kadar dikkat çekti. Aynı olayı siyah kadınlar çok uzun zamandır yaşıyor, ancak aynı şekilde gündeme gelmiyor.”

Suçlamalar profesyonel kariyerini bitirdi

Can Dostum, Aşık Shakespeare gibi gişede rekor kırmış, Oscar ödüllü birçok filmin yapımcısı olan Weinstein, 60’ın üzerinde kadın tarafından, tecavüz de dahil olmak üzere cinsel taciz ve saldırı iddiasıyla suçlanıyor. New York Times ve New Yorker tarafından ilk kez gündeme getirilen suçlamalar , Hollywood ve ülke genelinde şok etkisi yaptı ve Weinstein’ın profesyonel kariyerinin bitmesiyle sonuçlandı.

Suçlamalar gündeme geldiğinden bu yana gün geçtikçe Weinstein tarafından taciz ve tecavüze uğramış daha çok kadın olduğu ortaya çıktı. Bu kadınlar yaşadıkları üzücü olayın hikayesini ayrıntılı bir şekilde kamuoyuyla paylaştı. Weinstein hakkındaki cinsel taciz ve saldırı iddialarının ortaya çıkmasının ardından Hollywood Endüstrisindeki bazı önemli görev ve ünvanlarını kaybetti.
Ortağı olduğu büyük yapım şirketinden atıldı ve artık Oscar Ödüllerini veren Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin üyesi değil.

Grihat Çeviri