Ana sayfa Manşet Japon ortak, nükleer santral projesinden çekiliyor

Japon ortak, nükleer santral projesinden çekiliyor

PAYLAŞ

İktidarın ‘mega proje’ olarak sunduğu Akkuyu Nükleer Santral projesi, beraberinde birçok tartışmayı da getirirken bir diğer nükleer proje Sinop’ta yapılacak.

Çevre katliamına yol açacağı söylenen nükleer projeler için ciddi bir tepki söz konusu.

Rusya ile ortaklaşa yapılan Akkuyu’nun temel atma törenine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de katılmıştı son olarak.

Fransız Engie ile Japon Mitsubishi’nin Türkiye’deki ikinci nükleer santral inşaatı projesinde ise projenin güvenlik maliyetlerinin yükselmesinden ötürü Mistubishi’nin ortaklarından Itochu’nun projeden çıkma kararı aldığı belirtiliyor.

Japon tarafı için projenin yüzde 30’luk kısmının finansmanı konsorsiyum üyeleri tarafından karşılanacaktı. yüzde 70’lik kısım ise banka kredileriyle temin edilecekti.

Daha önce de Sinop’taki söz konusu santralin maliyetinin öngörüleri oldukça aştığını iddia edilmişti.

Finans Gündem’in Nikkei Asian Review’dan aktardığı habere göre, daha önce dört nükleer reaktör için 2,1 trilyon yen (20 milyar dolar) öngörülen maliyetin 4 trilyon yen (38 milyar dolar) seviyesine yükseldiği belirtildi.

Haberde, Japon şirketlerinin Türk yetkililere projeyi 2023 öngörüleriyle tamamlamanın zor olabileceğini belirttiği aktarılıyor.

Sinop’a yapılacak ikinci nükleer santralde yüzde 51 Japon ortaklığı yüzde 49 Fransız ortaklığı olacak.

Proje için öngörülen maliyetin 2011’deki Fukushima Nükleer Santralı kazasının ardından 5 trilyon yeni (46.2 milyar dolar) aştığı tahmin ediliyor.