Ana sayfa Dünya Japonya’da sel faciası: 112 ölü

Japonya’da sel faciası: 112 ölü

Deprem, Tsunami derken Japonya aşırı yağışlar sonucu meydana gelen sel faciasıyla mücadele ediyor, en az 112 kişi hayatını kaybetti, 78 kişiden haber alınamıyor, 23 bin kişi tahliye edildi, 2 milyon kişinin evlerini terk etmesi söylendi.

PAYLAŞ

Japon Meteoroloji Ajansı’ndan bir yetkili, “Daha önce hiç bu düzeyde bir hadise yaşamadık, son derece tehlikeli bir durumla karşı karşıyayız.” dedi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, facidaki kayıpların artması ve kurtarma çalışmalarının hâlen devam etmesi üzere yurt dışı gezisini iptal etti.

BİR GECEDE METREKAREYE 523 KG YAĞIŞ
Şimdiye kadar en az 23 bin kişinin mahsur kaldığı evlerinden kurtarıldığı ancak tehlikenin devam etmesi üzere en az 2 milyon kişinin kendisini güvene alması için evlerini terk etmesi istendi.

Süregelen aşırı yağışlarda Japonya’nın batısına cuma sabahından cumartesi sabahına kadar metrekareye 523 kilogram yağış düştüğü bildirildi. Bu miktar toplam Temmuz ayı değerlerinin 3 katından fazla.

TEHLİKE GEÇMİŞ DEĞİL, SÜPER TAYFUNLAR DEVAM EDİYOR
Peş peşe kuvvetli tayfunların bıraktığı yoğun yağışa hedef olan Japonya’nın güneybatısında tehlike geçmiş değil.

Prapiroon Tayfunu’na maruz kalan bölgeyi şimdi de süper tayfun düzeyinde 4. kategorideki Maria Tayfun’unun vurmasından endişe ediliyor.

Selde mahsur kalan Japonlar çatıların üzerinde kurtarılmayı bekliyor.