Ana sayfa Sürmanşet Japonya’daki Suriyeli mülteciler: Sadece 7 kişi

Japonya’daki Suriyeli mülteciler: Sadece 7 kişi

PAYLAŞ

25 numaralı kırmızı forması, Yasser Cemal’in kendisine memleketi Suriye’yi hatırlatan birkaç eşyasından biri. Forması, Yasser’in günün birinde profesyonel bir futbolcu olma hayalinin de simgesi.

“İdolüm Christiano Ronaldo” diyen Yasser, Suriye’de ikinci ve üçüncü lig takımlarında amatör olarak futbol oynamış. Kısa süre önce Japonya‘da bir futbol okuluna kabul edilen Yasser’in gözü artık daha yüksekte.

25 yaşındaki Yasser Cemal, Japonya’da iltica başvurusu kabul edilen yedi Suriyeliden biri. Bu yedi kişi ardında 16 yaşındaki kız kardeşi ve annesi de bulunuyor. 2011 ile 2016 yılları arasında Japonya’ya 69 Suriyeli iltica başvurusunda bulundu. Ancak Japonya neredeyse hiç iltica başvurusu kabul etmiyor.

2017 yılının ilk altı ayında 8 bin 561 iltica başvurusundan yalnızca 3’ü kabul edildi. Bu yüzde 0,04’lük bir oran anlamına geliyor. 2016 yılında 28 kişiye iltica hakkı tanınırken, 98 kişi insani gerekçelerden kalma hakkı edindi.

Kaçış ve orta sınıftan kopuşun hikayesi

Yasser Cemal, Şubat 2013’te rejim birlikleri ile silahlı muhalifler arasındaki çatışmalar sırasında Şam’daki evlerine düzenlenen hava saldırısının ardından Suriye’den çıkmaya karar vermiş. Aslında Cemal ailesi iç savaşa rağmen ülkeyi terk etmek istemiyordu. Yasser, İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrenimi görüyormuş, kız kardeşi ise liseye gidiyormuş. Önce İsveç’teki kuzenlerinin yanına gitmek istemişler. Ancak vize sorunu çıkınca, Japonya’da evli amcalarının yardımıyla bu ülkeye gitme kararı almışlar.

Küçük evlerini terk edip, Japonya’da minik bir oda kiralamışlar. Yasser, kendisi için “en kötü dönemin” başladığı an olarak tarif ettiği o döneme ilişkin, “orta sınıftan kopmuştum” yorumunu yapıyor. Babası vize sorunu nedeniyle Suriye’de kalmak zorunda kalan öğrenci Yasser, bir anda ailenin geçimini sağlayan Yasser olmuş.

Japonya’da iltica başvuruları yapanların 6 ay çalışma izni bulunmuyor. Yasser bu yasağı delip, kayıt dışı şekilde bir inşaatta çalışmak zorunda kaldığını anlatıyor. Japon işçilere kıyasla üçte bir daha az para kazanan Yasser, iş kıyafeti olmadan çalıştırıldığını ve bu nedenle ayağına batan paslı bir çivi nedeniyle tetanoz olduğunu belirtiyor. Bacağına kadar ilerleyen tetanoz, kız kardeşinin öğretmenlerinin topladığı para sayesinde tedavi edilebilmiş.

İlticası kabul edildi ve burs aldı

Tüm bu olumsuzluklardan sonra Cemal ailesi için işler düzelmeye başlamış. Yasser bir yıla yakın Tokyo‘daki bir restoranda gece vardiyasında çalışmış. Ardından Yasser, kız kardeşi ve annesinin iltica başvurusu sürpriz şekilde kabul edilmiş, babasının da Japonya’ya giriş yapmasına izin çıkmış. Tüm bu olumlu gelişmeler, Yasser için yeni bir hayat kurma yolunda büyük bir motivasyon olmuş.

Yasser Cemal, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin yıllık üniversite bursunu kazanarak, Meiji Üniversitesi‘ne başvurmuş. Japonya bilgisi bugüne kadar Arapça altyazılı animasyon filmlerinden ibaret olan Yasser, artık Küresel Japon Araştırmaları alanında öğrenim görüyor.
DW/Martin Fritz