Connect with us

Sürmanşet

Japonya’daki Suriyeli mülteciler: Sadece 7 kişi

Published

on

25 numaralı kırmızı forması, Yasser Cemal’in kendisine memleketi Suriye’yi hatırlatan birkaç eşyasından biri. Forması, Yasser’in günün birinde profesyonel bir futbolcu olma hayalinin de simgesi.

“İdolüm Christiano Ronaldo” diyen Yasser, Suriye’de ikinci ve üçüncü lig takımlarında amatör olarak futbol oynamış. Kısa süre önce Japonya‘da bir futbol okuluna kabul edilen Yasser’in gözü artık daha yüksekte.

25 yaşındaki Yasser Cemal, Japonya’da iltica başvurusu kabul edilen yedi Suriyeliden biri. Bu yedi kişi ardında 16 yaşındaki kız kardeşi ve annesi de bulunuyor. 2011 ile 2016 yılları arasında Japonya’ya 69 Suriyeli iltica başvurusunda bulundu. Ancak Japonya neredeyse hiç iltica başvurusu kabul etmiyor.

2017 yılının ilk altı ayında 8 bin 561 iltica başvurusundan yalnızca 3’ü kabul edildi. Bu yüzde 0,04’lük bir oran anlamına geliyor. 2016 yılında 28 kişiye iltica hakkı tanınırken, 98 kişi insani gerekçelerden kalma hakkı edindi.

Kaçış ve orta sınıftan kopuşun hikayesi

Yasser Cemal, Şubat 2013’te rejim birlikleri ile silahlı muhalifler arasındaki çatışmalar sırasında Şam’daki evlerine düzenlenen hava saldırısının ardından Suriye’den çıkmaya karar vermiş. Aslında Cemal ailesi iç savaşa rağmen ülkeyi terk etmek istemiyordu. Yasser, İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrenimi görüyormuş, kız kardeşi ise liseye gidiyormuş. Önce İsveç’teki kuzenlerinin yanına gitmek istemişler. Ancak vize sorunu çıkınca, Japonya’da evli amcalarının yardımıyla bu ülkeye gitme kararı almışlar.

Küçük evlerini terk edip, Japonya’da minik bir oda kiralamışlar. Yasser, kendisi için “en kötü dönemin” başladığı an olarak tarif ettiği o döneme ilişkin, “orta sınıftan kopmuştum” yorumunu yapıyor. Babası vize sorunu nedeniyle Suriye’de kalmak zorunda kalan öğrenci Yasser, bir anda ailenin geçimini sağlayan Yasser olmuş.

Japonya’da iltica başvuruları yapanların 6 ay çalışma izni bulunmuyor. Yasser bu yasağı delip, kayıt dışı şekilde bir inşaatta çalışmak zorunda kaldığını anlatıyor. Japon işçilere kıyasla üçte bir daha az para kazanan Yasser, iş kıyafeti olmadan çalıştırıldığını ve bu nedenle ayağına batan paslı bir çivi nedeniyle tetanoz olduğunu belirtiyor. Bacağına kadar ilerleyen tetanoz, kız kardeşinin öğretmenlerinin topladığı para sayesinde tedavi edilebilmiş.

İlticası kabul edildi ve burs aldı

Tüm bu olumsuzluklardan sonra Cemal ailesi için işler düzelmeye başlamış. Yasser bir yıla yakın Tokyo‘daki bir restoranda gece vardiyasında çalışmış. Ardından Yasser, kız kardeşi ve annesinin iltica başvurusu sürpriz şekilde kabul edilmiş, babasının da Japonya’ya giriş yapmasına izin çıkmış. Tüm bu olumlu gelişmeler, Yasser için yeni bir hayat kurma yolunda büyük bir motivasyon olmuş.

Yasser Cemal, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin yıllık üniversite bursunu kazanarak, Meiji Üniversitesi‘ne başvurmuş. Japonya bilgisi bugüne kadar Arapça altyazılı animasyon filmlerinden ibaret olan Yasser, artık Küresel Japon Araştırmaları alanında öğrenim görüyor.
DW/Martin Fritz

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar