Ana sayfa Manşet JİTEM davası 15’inci kez ertelendi

JİTEM davası 15’inci kez ertelendi

Kızıltepe JİTEM Davası’nın 15’inci duruşması da ertelendi. Mahkeme dosyadan haberi olmayan ailelerin haberdar edilmesini ve daha önce tanık olarak dinlenmesi yönünde karar verilen tanıkların, dinlenmesini reddetti. Kızıltepe JİTEM davası, 90’lı yıllarda devlet görevlilerinin dahil olduğu ağır insan hakları ihlallerine ilişkin süren az sayıda davadan biri.

PAYLAŞ

Emekli Albay Hasan Atilla Uğur ve dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu’nun da aralarında bulunduğu 9 kişinin, 1990’lı yıllarda 22 kişinin zorla kaybedilmesi veya yasadışı keyfi infaz edilmesinden dolayı yargılandığı Kızıltepe JİTEM Davası’nın 15’inci duruşması Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Sanıklar duruşmaya katılmazken, avukatları ile mağdurların avukatı Senem Doğanoğlu ile Nuray Özdoğan duruşmaya katıldı. Dava kapsamında emekli Albay Hasan Atilla Uğur, dönemin Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu, Jandarma Bölük Komutanı Ahmet Boncuk, Başçavuş Ünal Alkan ve köy korucuları Abdurrahman Kurğa, Mehmet Emin Kurğa, Ramazan Çetin, Mehmet Salih Kılınçaslan ile İsmet Kandemir “silahlı örgüt kurmak veya yönetmek, silahlı örgüte üye olmak ve tasarlayarak öldürmek” suçlarından yargılanıyorlar.

TANIK TALEBİ

Senem Doğanoğlu, “Bir önceki celse yazılı olarak da talepte bulunmuştuk Yusuf Çakar’ın öldürülmesi olayıyla ilgili yakınlarının müşteki olarak davaya katılması için araştırma yapılmadığı, yakınlarının duruşma gününden haberdar edilmelerini, Hüsnü Acay, Bahri Yiğit ve Eyüp Yiğit tanık olarak dinlenmesini istiyoruz. Bunlar kamu tanığı olduğu için mahkeme tarafından adreslerinin tespit edilerek, tanık sıfatıyla dinlenmelerini talep ediyoruz” dedi.

Yusuf Çakar’ın öldürülmesi olayıyla ilgili JİTEM faaliyetleri konusunda Hekko Kurtar, Halil Direk, Tayyip Günay’ın da tanık olarak dinlenmesi talebinde bulunan Doğanoğlu, “Süleyman Gümüş, Azda Ünal, Süleyman Tunç, Sinan Turan, Abdulkadir Abak, İsmail Aslan ve Cemil Aydoğan dosya HSYK’ya gönderildiğinde dinlenmelerine karar verilmiş ancak bir kısmının adresinde bulunmadığından dinlenememiştir. Bu kişiler hakkında aradan geçen zaman nedeni ile yeniden adres araştırması yaptırılarak, bu kişilerin tanık sıfatı ile beyanlarının alınmasını istiyoruz” diye konuştu.

AVUKATLARIN TALEPLERİ RET EDİLDİ

Kısa bir aranın ardından ara kararını veren mahkeme heyeti, duruşmayı 18 Aralık tarihine erteledi. Mahkemenin oluşturduğun ara kararlar şöyle: “Başka bir dosyadan tutuklu İzmir 3 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan sanık Eşref Hatipoğlu’nun bir sonraki duruşmaya SEGBİS ile katılmasını, yine başka bir dosyadan tutuklu Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan sanık Mehmet Salih Kılıçaslan’ında SEGBİS ile katılmasını, mağdur vekillerinin tanık olarak dinlenmesi talebinin reddine karar verildi.”