Ana sayfa Manşet Johannes Hahn: OHAL’de 150 binden fazla insan gözaltına alındı

Johannes Hahn: OHAL’de 150 binden fazla insan gözaltına alındı

PAYLAŞ

Raporun içeriğini, Türkiye’ye yapılan uyarılar ve farklı alanlarda kaydedilen ilerlemeyi kısaca anlatan Hahn, temel hak ve özgürlükler noktasında gelinen noktadan duyduğu endişeyi aktardı.

OHAL ile temel hak ve hürriyetlerin ciddi anlamda erozyona uğradığına dikkat çeken Hahn Türkiye’ye durumu normalleştirme çağrısında bulundu.

Genişlemeden sorumlu AB Yüksek Komiseri Hahn’ın video mesajında öne çıkan kısımlar şöyle:

“Sevgili Türk vatandaşları,

Bugün Türkiye ilerleme raporunu yayımlamış bulunuyoruz.

Türkiye, Avrupa Birliği’nin önemli stratejik bir ortağı ve birliğe aday bir ülke. Ancak ne yazık ki, gerekli düzenlemelerde ilerleme kaydedemedi. En çok, temel haklar noktasında Türkiye kaydedilir şekilde geriye gitti. Yaklaşık 2 yıl önce meydana gelen darbe girişiminin, öyle ki Avrupa Birliği en güçlü şekilde bunu kınamıştır, ülkedeki güvenlik şartlarını değiştirdiğini anlıyoruz. Ancak değinilen ve son bir kaç yıldır yürürlükte olan uygulamaların çoğu orantısız. AB’ye aday ve Avrupa Konseyi üyesi bir ülke olarak Türkiye, her AB üyesi gibi yüksek demokratik standartlara ve Avrupa entegrasyon sürecinin zorluklarını karşılamaya olan bağlılığını belirtmiştir.”

TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER DAHA DA KÖTÜYE GİTTİ

“Bugün yapılan değerlendirmeler; temel özgürlükler, insan hakları, hukukun üstünlüğü ilkesi ve yargı bağımsızlığı gibi Avrupa Birliği’nin temel değerleriyle ilgili konulardaki eksikliğin son raporumuzdan bu yana giderilmediğini gösteriyor. Tam tersine bu değerler daha da kötüleşti. Gazeteciler, insan hakları savunucuları, STK üyeleri hâlâ hapishanede ve hapse atılıyor. OHAL’in ilan edilmesinden bu yana 150 binden fazla insan gözaltına alındı ve bir çoğu hâlâ tutuklu. Güçler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı işleyen bir demokrasinin temel şartıdır. Demokrasilerde herkes suçlu olduğu ispatlanana kadar masumdur. Suç işlediği iddia edilen herkes adil yargılanmayı hak ediyor. Bu haklarda ciddi kayıplar görüyor ve hükümetten durumu normalleştirmesini arzu ediyoruz. Umarım Türkiye bu kaygı verici gidişatı tersine çevirir ve sürdürülebilir ve derin reformların yapılabilmesi için gerekli atmosferi oluşturur. Ve bizim ve Avrupa Konseyi gibi diğer kuruluşların hali hazırda yaptığı tavsiyeleri tümüyle uygular. Tüm bunların hepsi Türk vatandaşlarının menfaatinedir.”

GÖÇMEN KRİZİNE ÖNLEM ÖVGÜSÜ

Ekonomi, ticaret ve ulaşımda yapılan ortak çalışmalardan da bahseden Hahn, göçmen krizi ve terörle mücadele anlamında Türkiye ile yürütülen çalışmalardan övgüyle bahsetti.

Hahn, üç buçuk milyon Suriyeli’ye ev sahipliği yapan Türkiye’nin çabasını takdir ederken, AB’nin göçmenler için yaptığı 3 milyar euro tutarındaki desteği de hatırlattı.

AB Yüksek Komiseri, mesajının sonunda, “Bugünkü rapor, özellikle demokrasi ve temel haklar konusunda kötü gidişatı Türkiye tersine çevirmedikçe üyelik sürecinin devam edemeyeceğini teyit etmiştir.” uyarısında bulundu.