Ana sayfa Ekonomi JP Morgan: Albayrak’ın açıkladığı vergi indirimi yatırımcıları endişelendirdi’

JP Morgan: Albayrak’ın açıkladığı vergi indirimi yatırımcıları endişelendirdi’

ABD'li yatırım bankası JP Morgan, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'ın açıkladığı vergi indirimlerinin piyasalarda endişelerin yinelenmesine yol açtığını belirtti.

PAYLAŞ

JP Morgan’ın dikkat çektiği bir diğer konu da ‘TCMB üzerinde siyasi baskının önümüzdeki aylarda yeniden ortaya çıkma riski’ oldu.

Açıklanan bu vergi indirimlerinin yıl sonuna kadar geçerli olacak olmaları nedeniyle enflasyon ve bütçe dengesi üzerine doğrudan etkilerinin ılımlı olacağını öngördüklerini belirten JP Morgan, ancak bu tedbirlerin Mart ayında yapılacak yerel seçimler nedeniyle üç ay daha uzatılmaları riski bulunduğuna işaret etti.

JP Morgan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı vergi indirimlerinin piyasalarda endişelerin yinelenmesine yol açtığını aktardı.

‘ÜÇ AY DAHA UZATILMALARI RİSKİ VAR’

Açıklanan bu vergi indirimlerinin, yıl sonuna kadar geçerli olacak olmaları nedeniyle enflasyon ve bütçe dengesi üzerine doğrudan etkilerinin ılımlı olacağını öngördüklerini belirten JP Morgan, ancak bu tedbirlerin Mart ayında yapılacak yerel seçimler nedeniyle üç ay daha uzatılmaları riski bulunduğuna işaret etti.

Benzer vergi indirimlerinin diğer sektörlere de genişletilmesi riski bulunduğuna da dikkat çeken JP Morgan, “Diğer sektörlerden iş insanlarının benzer vergi indirimleri için önümüzdeki haftalarda taleplerde bulunmaları sürpriz olmaz” değerlendirmesini yaptı.

‘POLİTİKA GEVŞETME, DENGELENME ALEYHİNE İŞLİYOR’

Yapılan vergi indirimlerinin yatırımcılara siyasetçilerin piyasa dinamiklerinde iyileşme gördüklerinde politikaları ne kadar çabuk gevşetebildiklerini de bir kez daha gösterdiğine dikkat çeken JP Morgan, yerel seçimlere doğru daha fazla politika gevşetme olabileceği endişelerinin ortaya çıkabileceğini ve bunun uzun vadeli, daha sürdürülebilir yeniden dengelenme süreci umutlarının aleyhine çalışacağını vurguladı.

‘ÇELİŞEN AÇIKLAMALAR ZARAR VEREBİLİR’

Albayrak’ın vergi indirimi açıklamasının TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın daha sıkı politikalara ihtiyaç olduğuna işaret ettiği konuşmasının birkaç saat ardından geldiğini de hatırlatan JP Morgan, “Bu çelişen mesajlar genel politika kredibilitesine zarar verebilir” dedi.

‘MB ÜZERİNDE SİYASİ BASKI YENİDEN ORTAYA ÇIKABİLİR’

Çetinkaya’nın basın toplantısında gazetecilerin TCMB’nin faiz indirimi için bir ara toplantı olasılığını sormalarının da dikkat çekici olduğunu belirten JP Morgan, “Çetinkaya, böyle bir olasılığı güçlü şekilde reddetti. Cari para politikası şartlarının uzun bir süre sıkı devam etmesi gerektiğini ve ihtiyaç olur ise ekstra tedbirler almaya hazır olduklarını söyledi. Ancak bu soru yatırımcılara TCMB üzerinde siyasi baskının önümüzdeki aylarda yeniden ortaya çıkması riskini hatırlattı” değerlendirmesini yaptı.

‘VERGİ İNDİRİMLERİ, YATIRIMCI GÜVENİNİ ZEDELER’

JP Morgan, vergi indiriminin bütçe dengesi üzerinde anlamlı bir etki yaratmasa bile kırılgan yatırımcı güvenine zarar verebileceğini, yatırımcıların politika yapıcıların finansal piyasalardaki cari toparlanmanın arkasındaki ana neden olan ihtiyatlı politika patikasını devam ettirdiklerini görmek istediklerini vurguladı.