Ana sayfa Editörden “Kabinede MHP’li bir bakan görmemiz, yok denecek kadar düşük bir ihtimal”

“Kabinede MHP’li bir bakan görmemiz, yok denecek kadar düşük bir ihtimal”

PAYLAŞ

Yakında açıklanması beklenen kabine revizyonunda üç ölçüt aranacağını söyleyen Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek, Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül’e yakın olan isimlerin kabinede yer almasına ilişkin bir beklentinin dikkate alınmayacağını söyledi. Zeyrek ayrıca, kabinede MHP’li bir bakan olma ihtimalinin hayli düşük olduğunu söyledi.

Deniz Zeyrek’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Gördüğüm kadarıyla üç ölçüt var.
Birincisi, şehir ve özgül ağırlığı olan isim dengesinin ortadan kalkmış olması…
Mevcut kabinede, “Kritik şehirlerden mutlaka bakan olsun” dengesi aranmıştı. Bir başka ayrıntı da Ahmet Davutoğlu hükümetinden bazı isimlerin kabinede kalması arayışıydı.
Örneğin, kabinede değişikliğe gidilirse, artık “Malatya’dan ille de bakan olsun” ya da “Ahmet Davutoğlu, Abdullah Gül’e yakın bir-iki isim kabinede olsun” gibi bir etken hesaba katılmayabilir.

İkincisi, referandum başarısızlıkları…
Antalya’da, Denizli’de, Mersin’de, Adana’da, Eskişehir’de referandum ‘hayır’ın üstünlüğü ile sonuçlandı. Bu sonuçların bir faturası kesilebilir.
Üçüncüsü, FETÖ ile bağlantı söylentileri…
Şaban Dişli’nin, MYK dışında kalması, kardeşi darbeci general Mehmet Dişli’ye bağlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım, “Darbe girişiminin siyasi ayağı çıksın” diyen muhalefete sert tepki göstererek, AK Partililerin FETÖ ile bağlantılı gösterilmesine karşı dursa da bakanlık koltuğunu kaybedecek isimlerle ilgili ‘FETÖ etkisi’ söylentilerinin önünü kesmek zor olacak.

Kritik bir soru, olası bir değişiklikte kabineye bir MHP’linin girip girmeyeceği sorusu. Bahçeli, böyle bir teklifin Cumhurbaşkanı’ndan gelmesi halinde kapıyı aralayabilirdi. Ancak, Cumhurbaşkanı topu Başbakan Yıldırım’a attı ve değişiklikleri Yıldırım yapacak. Bu nedenle, kabine yenilenirse, MHP’li bir bakan görmemiz, yok denecek kadar düşük bir ihtimal.

Yazının tamamı için..