Ana sayfa Editörden Kaboğlu: OHAL, 2019’a giden iktidar yolunu pekiştirmek için uzatıldı

Kaboğlu: OHAL, 2019’a giden iktidar yolunu pekiştirmek için uzatıldı

PAYLAŞ

Başbakan Binali Yıldırım’ın 16 Nisan Anayasa değişikliğine desteğe ilişkin söylediği, “70 günde yüzde 30’u 51.4’e çıkardık” sözlerini hatırlatan Prof. İbrahim Kaboğlu, yükseltmenin OHAL aracılığıyla yapıldığını ve yöntem olarak, muhalifleri susturmak için ‘yakma’ eylemi de kullanıldığını savundu.

OHAL’in yeniden uzatıldığına dikkat çeken Kaboğlu, “2019’a giden iktidar yolunu, OHAL koşullarında pekiştirme gerekçesi dışında, hangisi inandırıcı olabilir?” diye yazdı.

Kaboğlu’nun BirGün’de yer alan yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

“Kurunun yanında yaş da yanıyor” diyen (22 Şubat) Başbakan, “70 günde yüzde 30’u 51.4’e çıkardık” itirafında da bulundu (6 Haziran). Aynı kişiye göre, “OHAL bir gün mutlaka kalkacak” (14 Temmuz) ve “kurunun yanında yaş yanmayacak” (18 Temmuz). Aynı gün, “Evrim yok, cihat var” var sloganı ile çıktı Milli Eğitim Bakanı.

“70 günde yüzde 30’u 51.4’e çıkardık.”

Bu sözler, 16 Nisan’da oylanan Anayasa değişikliğine destekle ilgili.

(Anayasa dışı) ‘anayasa meşguliyeti’, altına imza attığı (yine anayasa dışı) ‘kanun hükmünde’ denen metinlere eklenen listelere bakacak zaman bırakmıyordu Başbakan’a.

70 günde yüzde 30’u 51.4’e çıkarmak, iki anlama geliyor:
-AK Parti tabanı, Anayasa değişikliği teklifini içerik olarak desteklemiyordu.
-Yükseltme, OHAL aracılığıyla yapıldı. Yöntem olarak, muhalifleri susturmak için ‘yakma’ eylemi de kullanıldı.

Kısaca, OHAL’in, 15 Temmuz Darbe Girişimi yapan FETÖ terör örgütüne karşı ne denli etkili kullanıldığı tartışılabilir; ancak, halkoylamasında ‘Evet’ sonucunu almak ve muhalif görülen kişilere, sınırsız yaptırımlar uygulamak için fırsat olarak kullanıldığı açık.

Ya şimdi OHAL neden uzatıldı? 2019’a giden iktidar yolunu, OHAL koşullarında pekiştirme gerekçesi dışında, hangisi inandırıcı olabilir?

Yazının tamamı için…