Ana sayfa Dünya Trump’ın ayrıştırıcı söylemlerine karşı kadınlar ayakta

Trump’ın ayrıştırıcı söylemlerine karşı kadınlar ayakta

PAYLAŞ

Trump karşıtlarının ABD ve dünyadaki birçok noktada protestoları devam ediyor. ABD’nin başkenti Washington’da ise ‘Kadın Yürüyüşü’ düzenlendi. Birçok ünlü ismin de bulunduğu gösteriye 200 bin civarında kişinin katıldığı açıklandı.

Göstericiler pembe bereleriyle, Kongre binasının önünde toplanarak, Trump karşıtı pankartları ve bayraklarıyla 3 kilometre uzunluğundaki Ulusal Park’ta yürüyüşe geçti. Gösteri, Beyaz Saray önünde tamamlandı.

BBC’nin haberine göre Washington’ın kadın belediye başkanı Muriel Bowser, protesto etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Yönetimin bize yapacağı en iyi şey bizi yalnız bırakmak olacaktır” dedi.

Protesto gösterilerine, müzisyen Katy Perry ve Cher’in yanı sıra oyuncular Danai Gurira, Padma Lakshmi, America Ferrera, Scarlett Johnansson ve Gloria Steinem gibi ünlü isimler de destek verdi. Öte yandan ABD’nin eski Dışişleri Bakanı John Kerry, köpeğiyle birlikle yürüyüşe katıldı.

PARİS’DE 2 BİN KADIN YÜRÜDÜ

Trump karşıtı gösterilerin bir diğeri de Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleşti. Eyfel Kulesi yakınlarındaki Trocadero Meydanı’nda bir araya gelen çoğunluğunu kadınların oluşturduğu yaklaşık 2 bin gösterici Paris Barış Anıtı’na kadar yürüdü.

İNGİLTERE’DE GÖSTERİCİLERİN SAYISI 100 BİNİ AŞTI

İngiltere’nin başkenti Londra’da ABD Büyükelçiliği önünde başlayan yürüyüşün son durağı ise Trafalgar Meydanı oldu. Londra caddelerinde on binlerce kişi ‘Irkçılığa hayır, Trump’a hayır’, ‘Çöplük Trump’ sloganları attı. Gösteriye, Londra Belediye Başkanı Sadık Han, eşi Saadiya ile birlikte katıldı.

Dünyaca ünlü şarkıcı Madonna’da ‘Kadınlar yürüyüşü’ne katıldı. NBC’nin aktardığı videoda Madonna’nın Trump karşıtı bir de konuşma yaptığı görülüyor.