Ana sayfa Medya Kadri Gürsel: Savcının ellerini çözün

Kadri Gürsel: Savcının ellerini çözün

PAYLAŞ

CHP’li Sezgin Tanrıkulu ile Utku Çakırözer, Silivri Cezaevi’ndeki Cumhuriyet yazar ve yöneticileri ile DieWelt muhabiri Deniz Yücel’i ziyaret etti. Tutuklu yazar Kadri Gürsel ziyaretçileri aracılığıyla mesaj gönderdi.

“Burada hukuka aykırı bir şekilde ve bizi burada tutmaya yeterli delil olmadan alıkonmamızın, ülkenin uluslararası saygınlık ve itibarına zarar verdiği artık görülmelidir. Türkiye’yi yönetenler bir siyasi kâr – zarar muhasebesi yapmalıdırlar. İçeri attıkları biz Cumhuriyet yazarları ve tüm gazetecileri cezaevinde tutmaktan umdukları siyasi kâr mı fazladır? Yoksa bu hukuksuzluğun ve yargısız infaza dönüşen uzun tutukluluğun Türkiye’nin itibarına, saygınlığına, inandırıcılığına verdiği zarar mı daha fazladır? Terazinin her iki kefesindeki bu değerleri ölçmek durumundalar.

Türkiye’yi yöneten siyasi aktörlerin ülkede hukuku, insan haklarını ortadan kaldıran tutumları, onları uluslararası camiada ciddiye alınan aktörler olmaktan uzaklaştırmaktadır. Dolayısıyla savcının ellerini çözünüz. Bırakın delilsiz iddianamesini yazsın ve mahkeme bizi serbest bıraksın. Bu olmuyorsa açın Anayasa Mahkemesi’nin önünü başvurumuzu ele alsın ve bu hukuksuzluk sona ersin.”