Connect with us

Genel

Kağıt paralar tarih olacak…

Published

on

Kripto paralar ve Bitcoin‘e ilişkin konuşan Kadir Has Üniversitesi (KHAS) Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, kripto paraların finans sektörünün önemli bir ağırlığını oluşturacağını belirterek, kripto paranın yatırımcılığından ziyade girişimciliğinin önemli olduğunu vurguladı.

“DEVLETLER ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE PARALARINI KRİPTOLAŞTIRACAKLAR”

Önümüzdeki dönemde devletlerin ister istemez paralarını dijitalleştirmekten öte kriptolaştıracağını vurgulayan Polat, “Ülkeler arası küresel bloklaşma ve siyasi konjonktür nedeniyle mecburen geçecekler. Önümüzdeki dönemde bildiğimiz banknotlar yerlerini giderek kripto paralara bırakacak. Çünkü kripto paraların sirkülasyonu çok daha akıcı, devlet kağıt paraların nereye gittiğini takip edemiyor ama bu sistemde kullanıcıların adı bilinmese de emisyonu, dolaşım miktarı ve paraların nereye aktığı açık defterden izlenebiliyor” diye konuştu.

“DİJİTAL DÜNYAYI BİLMEYEN SON İNSAN YERYÜZÜNDEN KALKINCA BANKNOTLAR DA KALKACAK”

Gelecekte kripto paraların kağıt paralar yerine geçeceğini bunun da kaçınılmaz bir gerçek olduğunun altını çizen Polat, “Dolayısıyla, dijital dünyayı bilmeyen son insan yer yüzünden kalkınca banknotlar tamamen kalkacak. Bu sürenin çok uzun olacağını düşünmüyorum, ağırlık kazanması 10 yılı bulur ama kağıt paraya 30-40 yıl ömür biçiyorum. Tabii benim öngörümden daha da erken gerçekleşebilir” dedi.

“BİTCOİN’İN DİĞER KRİPTO PARALARDAN FARKI; KURANLAR ŞU ANA KADAR BULUNAMADI”

Kripto paranın yalnızca internet üzerinde geçerli olduğunu ve arkasında herhangi bir kurum ve kuruluşun olmadığına dikkat çeken Polat, “Bitcoin’in diğer kripto paralardan farkı; yaratan ekibin şu ana kadar açığa çıkartılamaması. O ekip, Bitcoin’i yapmasına rağmen artık işleyişine müdahale edemez. Çünkü ben veya bir başkası kendi cüzdanlarımızdan birbirimize para transfer etmek isteğimizde bu işlemden kurucuların haberi olmayabilir, olsa da müdahale etme olasılıkları dünyanın dört bir yanındaki ve birbirini tanımadan sistemi destekleyip işlemleri onaylayan on binlerce sunucudan biri kadar, daha fazla değil” diye ekledi.

“BİTCOİN’İN DEZAVANTAJLARI: CÜZDAN BOŞALABİLİR, HESAP ULAŞILAMAZ OLABİLİR”

“Yeryüzündeki 15 bin civarı sunucuda Bitcoin kayıtları tutulmakta ve eş zamanlı güncellenmekte” diyen Polat, Bitcoin’in dezavantajlarını şöyle sıraladı:

“Bu kayıtlar ben size para gönderdiğim andan itibaren anında ve eşzamanlı biçimde güncelleniyor. Bu 15 bin sunucunun çoğu birbirini tanımayan insanlar. Bitcoin şu an yasal olarak tanınmadığı için insanlar paralarını yanlış bir adrese gönderdiğinde geri alınamıyor. Çünkü karşı taraf yüksek seviyede kriptolanmış anonim bir hesap ve kimliğinin bilinmesine (o kişi açıklamadıkça) imkan yok. Bir diğeri ise cüzdanınızın şifre ve kullanıcı adını kaptırdığınız zaman cüzdanınızın boşaltılma ihtimali var. Cüzdanın şifresini hatırlamadığınız takdirde de paraya ulaşmama ihtimaliniz var. Şunu da unutmamak lazım Bitcoin veya diğer kripto paralar aniden yükselip bir anda düşebilir. Bunların oynaklığı borsa ya da para piyasalarına göre çok daha yüksek boyutlarda. Çok daha yüksek boyutta olması geleneksel hisse senedi piyasalarından gelen yatırımcılar için dezavantaj.”

“BİTCOİN “DİJİTAL ALTIN” GÖREVİ GÖRÜYOR”

Bankalara, finansal kurumlara göre inanılmaz süratli bir para akışı sağladığını da vurgulayan Polat, avantajlarına ilişkin ise, “Sürekli artan performansı nedeniyle Bitcoin, artık bir para birimi işlevinden ziyade bir ‘dijital yastık altı’ ya da ‘dijital altın’ işlevine doğru hızla sürekleniyor. O yüzden de 2017 yılının başından bu yana birçok insan Bitcoin’e karlı bir yatırım olarak bakıyor. Ama çıkışları kadar inişlerini de hiç akıldan çıkarmamak lazım” diyor.

Genel

Tutuklanan TTB Başkanı Fincancı’nın sözleri ‘ifade özgürlüğü’ kapsamına girer mi?

Published

on

By

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın “terör propagandası” yaptığı suçlamasıyla tutuklanması bir kez daha ifade özgürlüğünün ne olduğu, kapsamı ve sınırları hakkında tartışmaların başlamasına yol açtı.

Şebnem Korur Fincancı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında yürütülen soruşturma kapsamında dün “terör örgütü propagandası” yapmak ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” suçlamalarıyla tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bugün Fincancı ve TTB merkez yönetiminin görevden alınmasını da istedi.

Fincancı 20 Ekim’de PKK’ya yakın Medya Haber TV’de katıldığı bir yayında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK’ya karşı “kimyasal silah kullandığı” iddialarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunmuş, iddiaların bağımsız heyetlerce incelenmesi gerektiğini söylemişti.

TSK, KUZEY IRAK OPERASYONLARINDA KIMYASAL SILAH KULLANDI IDDIASI

18 Ekim’de PKK’ya yakın medya organlarında TSK’nın Kuzey Irak’taki bazı operasyonlarda “kimyasal silah kullandığı” öne sürüldü, iddiaya dayanak olarak çeşitli görüntüler paylaşıldı.

Şebnem Korur Fincancı iki gün sonra PKK’ya yakın Medya Haber TV’de katıldığı bir yayında, ortada bu tür iddiaların ve ölümün olduğu bir durumda, Birleşmiş Milletler’in Minnesota Protokolü ilkeleri gereği, bu iddiaların bağımsız heyetlerce incelenmesi gerektiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Görüntüleri daha önce de bir hekim olarak incelemiştim ve belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan, zehirli gazlardan, kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda.”

Minnesota Protokolü, adli nitelikli otopsilerin tamamının, muhakkak adli tıp uzmanı veya adli patologlar tarafından ve tam donanımlı otopsi birimlerinde yapılmasını öngörüyor.

Bu iddiaların ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) TBMM’ye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın basın açıklamasında “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kimyasal silah kullanıldığına yönelik iddiaların tamamen asılsız ve gerçek dışı olduğu” belirtildi.

Şebnem Korur Fincancı, hakkında soruşturma başlatılmasının ardından medyaya yaptığı açıklamalarda söylediklerinin iddiaların araştırılmasını savunmaktan ibaret olduğunu vurguladı. Ancak Fincancı, AKP iktidarinin hedef göstermesi uzerine tutuklandı.

BBC NEWS Turkce

Continue Reading

Genel

Ankara’da otopark 24 saat bir lira

Published

on

By

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın talimatıyla başkentteki belediyeye ait otoparkların hepsi 24 saat boyunca 1 lira olacak, bir saatlik parkın ise ücretsiz olacağı belirtildi.

Sabah gazetesinin haberine göre, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulacak önerinin onaylanması durumunda Mogan ve Göksu gibi mesire alanları da bu tarifeden hizmet verecek.

Amaç trafik akışını kolaylaştırmak”

​Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Belediyeye ve belediye şirketlerine ait bütün otoparklar 1 saate kadar ücretsiz olacak. 1 saatten sonrada 24 saat boyunca 1 TL olacak. Biz vatandaşlarımızın otopark alışkanlığını sağlamak istiyoruz. Bu şekilde yollardaki araç trafiğinin olmayacağı düşünüyoruz. Otoparklardan gelir elde etmekten ziyade trafik akışına kolaylık sağlamak amacıyla böyle bir girişimimiz var. Bu uygulama açık otoparklar, kapalı otoparklar gibi bütün otoparkları kapsıyor. Özel şahıslara ait otoparklar bu uygulamanın dışında olacak. Biz kararı imzaladık. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisimiz de uygun görürse gerçekleşmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

Binlerce kadın sokaklarda: Yaşasın feminist mücadelemiz!

Published

on

By

8 Mart Kadınlar Günü’nde İstanbul’da binlerce kadın,  bu yıl 16’ncısı yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya geldi. Beyoğlu’na gelen binlerce kadın, sloganlar, zılgıtlar, düdükler ve halaylar eşliğinde taleplerini dile getirdi.

Her yıl 8 Mart’ta İstanbul’da geleneksel olarak olarak yapılan Feminist Gece Yürüyüşü başladı. ‘Gündüzleri de geceleri de istiyoruz’ diyerek Taksim Meydanı’ndan Tünel’e İstiklal Caddesi boyunca yürüyüşe başlayan kadınlar, kadına yönelik şiddeti, cinsel istismarı, çocuk istismarını protesto ediyor.

Mor bayraklar, dövizler ve pankartlar taşıyan hemen her kesim ve yaştan binlerce kadın, sıklıkla “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Jin, jiyan, azadi,” (kadın-yaşam-özgürlük) “Sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “İtaat etmiyoruz” ve “İsyan” sloganlarını atıyor.

Yürüyüşe, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı.

 

Continue Reading

Çok Okunanlar