Connect with us

Sürmanşet

Kamu yönetimi sistemi değişiyor: Bürokratları cumhurbaşkanı atayacak

Published

on

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın anayasa değişikliğine uygun olarak çıkarılacak olan uyum yasalarını “fırsata çevirme” talimatının ardından AKP Genel Merkezi hızla çalışmalara başladı.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre, AKP Genel Merkezi, Cumhurbaşkanlığı ve Adalet Bakanlığı’nca yürütülen çalışmalarda, anayasa değişikliğine uyum niteliğindeki teknik değişikliklerin yanı sıra kamu yönetiminin Kasım 2019 seçimleriyle birlikte geçilecek ‘Cumhurbaşkanlığı- hükümet’ sistemine göre yeniden düzenlenmesi de değerlendiriliyor. AKP, iktidara geldiğinden beri ‘kamu yönetimi reformu’ adı altında sistemde değişiklik yapmak istemiş, ancak başarılı olamamıştı.

Üzerinde durulan modele göre, kamudaki müsteşarlıklar kaldırılacak. AKP’nin 2011 seçimlerinden önce getirdiği, daha çok liste dışı kalan eski milletvekillerine makam bulma aracı olarak kullanılan bakan yardımcılıklarının yetkileri artırılacak. ‘Sözleşmeli’ olarak istihdam edilecek üst düzey bürokratlar, cumhurbaşkanı ile gelecek. Bürokratların görevi, cumhurbaşkanının görev süresinin bitmesiyle sona erecek.

AKP, uyum yasalarını ‘torba tasarı’ olarak 2018 yılı bütçesinin görüşmelerinin ardından Meclis gündemine getirmeyi planlıyor. Ağırlıklı olarak seçim yasalarıyla ilgili düzenlemelerin yer alacağı tasarıya, kamu yönetim sistemiyle ilgili değişikliklerin de eklenebileceği kaydediliyor. AKP yönetimi, hazırlanan taslağı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüştükten sonra son biçimini verecek.

Erdoğan ‘Fırsatın kazası olmaz’ demişti

Uyum yasaları konusunda bu çalışmaların startını veren, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP’nin son grup toplantısında yaptığı konuşmanın şu kısmı olmuştu: “Yönetim sistemi değişikliğinin yönetim reformuyla taçlandırılması gerekiyor. Uyum yasalarını sadece anayasa ve yasalardaki eski sisteme dair ifadelerin yenisiyle değiştirilmesi olarak uygulanması önemli bir fırsatın çıkarılmasına yol açar. 15 yılda gerçekleştirilen tüm reformlara rağmen hâlâ obez bir devlet yönetimi var. Devletin büyük, güçlü olması farklıdır, obez, hantal ve verimsiz olması daha farklıdır. Hantallığın, kaynak ve zaman israfının, daha pek çok hastalığın sebebi olan obezlikten devletimizi kurtarmamızın şart olduğu da bir gerçektir. Uyum yasaları hazırlanırken bu bakış açısı ile hareket edilmelidir. Unutmayınız, fırsatın kazası olmaz.”

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar