Ana sayfa Manşet Kanada’da camiye silahlı saldırı: 6 ölü

Kanada’da camiye silahlı saldırı: 6 ölü

PAYLAŞ

Quebec eyaletinin başkenti olan Quebec City’de aynı zamanda cami olarak kullanılan Quebec City İslam Kültür Merkezi, yatsı namazı sırasında kimliği henüz belirlenemeyen silahlı 3 kişinin saldırısına uğradı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre saldırı, 40 kadar Müslüman’ın yatsı namazını kılmakta olduğu bir sırada gerçekleştirildi.

BBC Türk’nin aktardıklarına göre Emniyet yetkilileri, Quebec İslami Kültür Merkezi’nde gerçekleşen olayla ilgili, 2 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Kentte yayınlanan yerel bir gazete olan Le Soleil’de saldırganlardan birinin 27 yaşında olduğu ve Quebec’li ismi taşıdığını iddia etti. Aynı gazete, saldırganlardan birinin de kalaşnikof taşıdığını öne sürdü.

Dini merkezin yetkilisi olan Mohamed Yangui Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, saldırı sırasında camide olduğunu ancak kaç kişinin yaralandığını bilmediğini söyledi. Radyo Kanada’ya konuşan görgü tanıkları, iki kişinin camide bulunan onlarca insanların üzerine ateş açtığını açıkladı.

Quebec Başbakanı Philippe Couillard, halkın güvenliğinin sağlanması için her türlü önlemin alındığını ifade ederek, “Quebec’in Müslüman inancı taşıyan halkının yanındayız” dedi. “Quebec Büyük Camii” olarak bilinen merkez, Haziran ayında kapısına bırakılan bir domuz başı ile gündeme gelmişti.