Ana sayfa Sürmanşet Karadeniz’de Rus savaş gemisi, yük gemisi ile çarpıştı

Karadeniz’de Rus savaş gemisi, yük gemisi ile çarpıştı

PAYLAŞ

Karadeniz’de Rus askeri gemisi ile Togo bayraklı canlı hayvan taşıyan gemi çarpıştı. “Liman” adlı Rus askeri gemisi batarken 78 personel kurtarıldı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nce Karadeniz’deki gemi kazasıylla ilgili yapılan açıklamada, Liman isimli Rus askeri gemisinin battığı, 78 personelinin ise tahliye edildiği bildirildi.

Açıklama şöyle:

“27.04.2017 tarihinde “Liman” isimli Rus bayraklı askeri gemi ile Togo bayraklı “Youzarsıf h” adlı geminin çatıştığı bilgisi alınmıştır.Derhal, İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri tarafından seyir, can, mal ve çevre emniyetini teminen, Kurtarma 3 römorkörümüz ile KIYEM 3, Kıyı Emniyeti 8 ve Kıyı Emniyeti 6 hızlı tahlisiye botlarımız olay mahalline sevk edilmiştir. Liman isimli Rus askeri gemisinde bulunan 78 personelden 37’si Kıyı Emniyeti 8, 26’sı KIYEM 3 ve 15’i Youzarsıf h gemisi tarafından alınmış olup, tüm personel tahliye edilmiştir. 14.48 itibariyle “Liman” isimli Rus askeri gemisinin battığı rapor edilmiştir.”

Kilyos’da Karadeniz açıklarında Rus askeri gemisi ile kargo gemisinin çarpışması haberinin ardından İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD)’ne ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler Kilyos sahiline geldi.

Saat 15.30 sıralarında bölgeye gelen ekiplerinin, kurtarılan gemi personelinin Kilyos sahiline getirilmesi ihtimali nedeniyle tedbiren geldikleri öğrenildi. Öte yandan Kilyos sahili bölgesinde de İstanbul İtfaiyesine bağlı bir helikopterinin uçtuğu görüldü.

Rus gemisi battı, mürettebat kurtuldu

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan Tass haber ajansına yapılan açıklamada, “27 Nisan’da Moskova saatiyle 11:53’de Karadeniz’in güneybatısında İstanbul Boğazı’nın 40 kilometre uzaklığında Karadeniz Filosu’nun Liman gemisi Aşot-7 ile çarpıştı” denildi. Yapılan açıklamada, mürettebattan yaralananın olmadığı ve mürettebatın kazadan sağ kurtulduğu belirtildi. Olay yerine Karadeniz Filosu’nun gemileri yönlendirildi. Aynı zamanda An-26 uçağı da bölgeye gönderildi.