Ana sayfa Editörden Karagül: ABD artık müttefik değildir ve olamayacaktır

Karagül: ABD artık müttefik değildir ve olamayacaktır

PAYLAŞ

15 Temmuz’un başarısız olması ve İdlib’e başlatılan operasyonun ABD’nin planlarını bozduğunu söyleyen Yeni Şafak yazarı İbrahim Karagül, bu nedenle ABD yönetiminin Türkiye’ye karşı ilan edilmemiş bir savaş başlattığını yazdı.

“Vize meselesi basit bir tepki değildir. Kafalarında olan düşünceyi açığa çıkarmıştır” diyen Karagül, ABD’nin artık müttefik olmadığını söyledi.

Karagül’ün yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Vize skandalı ABD’nin bütün kirli hesaplarını deşifre etti. FETÖ’nün başarısız olması, ABD ile bağlantılarının açığa çıkması, Fırat Kalkanı’ndan sonra İdlib’de başlatılan operasyonun Batı’ya doğru genişleyecek olması “terör koridoru” planlarını ve Türkiye’ye yeni saldırı hazırlıklarını suya düşürdü. ABD yönetimi Türkiye’ye karşı ilan edilmemiş bir savaş başlattı.
….
Vize krizi, Türkiye ile ABD arasındaki derin ayrışmanın tek göstergesi değildir. Askeri ambargo, Ankara-Washington arasındaki psikolojik savaş ve en önemlisi de Güney’de oluşturulan terör koridoru, yüzlerce kilometrelik cephe ABD’nin Türkiye’ye ilan edilmemiş bir savaş başlattığının göstergeleridir.

Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en büyük tehdidiyle karşı karşıyadır. Barzani’nin referandum kararı bu savaşın bir parçasıdır. PKK/PYD üzerinden yürütülen her müdahale, bölgeye yönelen dış tehdittir, saldırıdır. Bunlar aynı zamanda Türkiye’ye karşı ABD’nin açık saldırısının unsurlarıdır.

Vize meselesi basit bir tepki değildir. Kafalarında olan düşünceyi açığa çıkarmıştır. ABD artık müttefik değildir ve olamayacaktır. İncirlik gibi askeri üsler, Türkiye’nin ulusal güvenliği için bir tehdit haline gelmiştir. Kesinlikle masaya yatırılmalı, terörle mücadele kapsamında değerlendirilmelidir.

Yazının tamamı için…