Ana sayfa Editörden Karagül: ABD, PKK/PYD konusunda ikna edilemezse en az dört bölgeden tereddütsüz müdahale...

Karagül: ABD, PKK/PYD konusunda ikna edilemezse en az dört bölgeden tereddütsüz müdahale edilmeli

PAYLAŞ

Yenişafak yazarı İbrahim Karagül, ABD yönetiminin YPG’ye verdiği desteği, Suriye üzerinden Türkiye’nin parçalanma sürecinin altyapısının oluşturulması olarak yorumladı. ABD’nin ikna edilmesi gerektiğini söyleyen Karagül, “ABD, PKK/PYD konusunda ikna edilemezse geriye tek bir plan kalır. O da Suriye sınırı boyunca en az dört bölgeden tereddütsüz müdahale etmektir.” dedi.

Karagül’ün yazısının ilgili kısmı şöyle:

ABD yönetiminin, PKK/PYD’ye verdiği “sınırsız” destek, terör örgütü üzerinden Suriye’nin parçalanmasına yol açacak planlar uygulaması, ülkemizin güney sınırı boyunca bir koridor inşa etmeye çalışması, hiçbir şekilde Suriye meselesiyle ilgili değildir. Bunu biliyoruz.

Bu bir terör meselesi de değildir, bunu da biliyoruz. Bu, Suriye’nin parçalanması, Suriye üzerinden Türkiye’nin parçalanma sürecinin altyapısının oluşturulmasıdır. Bu coğrafyanın şehir devletlerine, kimlik eksenli bölünmelere hazırlanması projesidir ve bütün bölgeyi tehdit etmektedir. Türkiye kadar S. Arabistan’ı ve İran’ı da parçalayacak bir süreçtir.

Bildiğim tek bir şey var: O koridor Türkiye’yi kuşatma planıdır. Başarılı olması durumunda etkisi bu yüzyıl boyu devam edecektir. Terör meselesi, PKK meselesi de değildir. Bir harita meselesi, Türkiye’yi boğma meselesidir.

Hiçbir siyasi amaç, ortaklık, ilişki bu tehditten daha ciddi değildir. Hiçbir plan ya da proje, o hesabın üstünde değildir, olamaz. Hiçbir siyasi amaç da o projeyi Türkiye’ye kabul ettiremez. Bunu kabul ettirmeye, normalleştirmeye dönük her girişim bu ülkenin geleceğini tehlikeyle atar.

ABD, PKK/PYD konusunda ikna edilemezse geriye tek bir plan kalır. O da Suriye sınırı boyunca en az dört bölgeden tereddütsüz müdahale etmektir.
Bunu çılgın bulanlara tek bir şey söyleyeyim:

Türkiye’nin geleceği her şeyin üstündedir. Bedeli ne olursa olsun. Bunu bugün yapmazsak gelecekte hiç yapamayacağız, zorunlu haritaya mahkum olacağız..