Ana sayfa Editörden Karagül Avrupa’yı suçladı: 15 Temmuz çokuluslu darbesiyle bu sonucu engellemeye çalıştı onlar

Karagül Avrupa’yı suçladı: 15 Temmuz çokuluslu darbesiyle bu sonucu engellemeye çalıştı onlar

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD, Rusya, Çin, Hindistan, Brüksel-NATO ziyaretlerini hatırlatan Yenişafak yazarı İbrahim Karagül, söz konusu ziyaretler için “Dünyanın merkez iktidar alanını oluşturan başkentlerine, merkezlerine yapılacak bu yolculuklar, Türkiye’nin geleceğin dünyasını şekillendirmede ana aktörlerden biri olacağına dair güçlü işaretlerdir.” yorumunu yaptı.

Yazısına Avrupa’yı eleştirerek devam eden Karagül, Türkiye’nin artık büyük oynamaya başladığını ve 15 Temmuz darbe girişimiyle Avrupa’nın bu sonucu engellemeye çalıştığını iddia etti.

Karagül’ün yazısının ilgili kısmı şöyle:

Türkiye artık büyük oynayacaktır, belli başkentlerden yönetilen ülke olmaktan çıkmıştır, o tarih değişikliğine kendini içeride hazırlamış ve dışa dönük harekete başlamıştır.
İsteseler de istemeseler de bu böyle olacaktır. Küresel ölçekte güç hareketliliği, rekabetler, çekişmeler, örtülü dünya savaşı, yeni bloklaşmalar, arayışlar Türkiye’ye inanılmaz bir hareket alanı sağlamaktadır.

Türkiye’yi bu yüzden durdurmak istediler

Referandum kampanyasında bütün Avrupa’nın ortak cephe olarak “Türkiye’yi durdurmaya” çalışması bile Türkiye’nin nasıl bir güç haline geldiğinin göstergesidir.
İşte 15 Temmuz çokuluslu darbesiyle bu sonucu engellemeye çalıştı onlar. İç savaşa sürükleyip diz çöktürmeyi planladıkları ülke, çok daha büyük bir güç olarak öne çıktı. 16 Nisan’da durdurmak istedikleri de buydu. Sistem sorunlarını çözmüş bir ülkenin nasıl küresel oyuncu olacağını, ayaklarında prangalardan kurtulan bir Türkiye’yi durdurmanın artık mümkün olmayacağını biliyorlardı.

Yenişafak, ‘darbenin arkasında ABD var’ demişti

Karagül’ün 15 Temmuz nedeniyle Avrupa’yı suçladığı bugünkü yazısı, genel yayın yönetmeni olduğu Yenişafak gazetesinin 25 Temmuz tarihli haberini akıllara getirdi. Gazete manşetinden verdiği haberinde, darbe girişiminin arkasında ABD’nin olduğunu iddia etmişti.

Haberde şu ifadeler yer alıyordu: “Darbe girişimi öncesi 2 kez gizlice Türkiye’yi ziyaret eden General John F. Campbell’ın hem Erzurum’da hem de Adana’daki İncirlik Üssü’nde sır görüşmeler gerçekleştirdiği belirtiliyor. Askeri kaynağa göre, ordu içerisinde görev yapan tüm subay kadrosunun eğilimleri konusunda hazırlık sürecini yöneten isim yine ABD’li General Campbell idi.”