Ana sayfa Editörden Karagül: ‘Evet’i sabote etmek için küresel ölçekte dayanşma ortaya çıktı

Karagül: ‘Evet’i sabote etmek için küresel ölçekte dayanşma ortaya çıktı

PAYLAŞ

Yeni Şafak Yazarı İbrahim Karagül, iktidar çevresinin ve Erdoğan’ın Almanya’dak mitinglerinin engellenmek istenmesi sürecine değindiği yazısında, Türkiyenin olağanüstü bir güce dönüşeceğini bilenlerin ‘evet’i sbote etmek için küresel ölçekte bir dayanışma içerisinde olduğunu söyledi.

Karagül’ün yazısının ilgili kısmı şöyle:

Türkiye olağanüstü bir güce dönüşecek, biliyorlar
“Evet”i sabote etmek için, Cumhurbaşkanlığı sistemini engellemek için küresel ölçekte bir dayanışma ortaya çıkmıştır. Bu dayanışma içeriden değil dışarıdan yönetilmektedir. Referanduma açık müdahale etmekten çekinmeyen bu çevreler, Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş sonrası Türkiye’ye müdahale alanlarının ne kadar daralacağının bilincindedir.
Türkiye’yi durdurma seçeneklerinin azalacağını, ülkenin kontrol altında tutulmasının artık bir hayal olacağını, içerideki sistemik dönüşümü büyük oranda başarmış bir ülkenin olağanüstü bir güce dönüşeceğini, karar mekanizmalarının hızlanacağını çok iyi bilmektedirler.
AB ile ilişkilerden ABD ile ortaklıklara, Suriye’nin kuzeyindeki güvenlik operasyonlarından Rusya ve dünyanın diğer merkez güçleriyle pazarlıklara kadar masaya çok güçlü oturacağını bilmektedirler.
Referandum öncesi aynı cephe yeniden kuruldu
Dünya, sert bir iklime girerken, bütün ülkeler aslında bu yönde hazırlıklar yaparken içeriden ve dışarıdan Türkiye’nin elinin zayıflatmaya çalışılması bize yönelik en büyük operasyondur. Birinci dünya savaşı öncesi de benzer operasyonlara maruz kalmıştık.
Ama o zaman çöküşte bir devlet vardı, bugün yükselişe geçen bir ülke var. Başaramayacaklar, biliyoruz ama 15 Temmuz benzeri müdahaleleri yaşamış bir ülke olarak, referandum öncesi de aynı cephenin yeniden bir araya gelmesini görmeyecek kadar da kör değiliz.