Ana sayfa Editörden Karagül: Türkiye, beraber yol yürüdüğü ülkelerin ihanetine uğradı

Karagül: Türkiye, beraber yol yürüdüğü ülkelerin ihanetine uğradı

PAYLAŞ

Amerikalı askerlerin TSK’nın operasyonları sonrasın Sincar’ı ziyaret ettiğine ilişkin görüntüleri yorumlayan Yenişafak yazarı İbrahim Karagül, bu durumun devlet-terör ortaklığının trajik örneklerinden birisi olduğunu söyledi. Karagül, Türkiye’nin beraber yol yürüdüğü ülkelerin ihanetine uğradığını belirtti.

Karagül’ün yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Kuralsız yeni dünya gerçeği”nin bugüne kadarki en ağır faturasını Türkiye ödedi. Kendi müttefikleri tarafından vuruldu, ihanete uğratıldı. Beraber yol yürüdüğü, ortaklıklarla iş yürüttüğü ülkeler son yıllarda alabildiğine Türkiye’ye saldırmaya başladı.

15 Temmuz çokuluslu müdahalesi böyle bir şeydi. ABD’nin PKK/PYD’yi müttefik ilan etmesi ve Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’yi çevreleyen kuşak oluşturma projesi de böyle bir şeydir.
Türkiye’nin PKK/PYD’yi hem Suriye’de hem Irak’ta vurduğu o büyük hava saldırısına bunca tepki gösterilmesi, saldırının hemen arkasından ABD askerlerinin PKK’lılarla birlikte şov yapması, devlet-terör ortaklığının trajik örneklerinden biridir.

Bu aşamadan sonra, hiçbir ülke için “ittifak ilişkileri” bir güvence olmayacaktır. Elbette ikili ilişkiler yürüyecek, ortaklıklar yapılacak, işbirliği örnekleri sergilenecek ama artık kesinlikle kalıcı ortaklıklar üzerinden bir bölgesel harita uygulanamayacaktır.