Ana sayfa Editörden Karagül’den ‘ABD’ uyarısı: “Uçak krizinden çok daha büyük bir krize yol açabilir”

Karagül’den ‘ABD’ uyarısı: “Uçak krizinden çok daha büyük bir krize yol açabilir”

PAYLAŞ

Yeni Şafak Yazarı İbrahim Karagül, ABD’nin Beşşar Esad yönetimine ait bir hava üssünü füzeyle vurmasının ardından, ABD’ye destekçi politikalara, “Ankara’nın ABD ile tam bir uyum içinde hareket etmesi, Türk-Rus ilişkilerinden uçak krizinden çok daha büyük bir krize yol açabilir.” dedi.

Karagül’ün yazısının ilgili kısmı şöyle:

ABD’nin Esed’i devirme gibi bir tercihi henüz netleşmiş değildir. Hava üssünün vurulması münferittir, devamının gelip gelmeyeceği belli değildir. Ama bu saldırı ile ABD, Obama’dan sonra bölgeye dönüş işaretini vermiştir. Obama’nın bıraktığı boşluğu dolduran Rusya, Suriye’nin tek hakimi olmuştur. ABD ise üçlü ateşkes anlaşması ve Astana sürecinin dışında kalmıştı. İşte bu son saldırı ABD’nin geri dönüşü olarak yorumlanabilir. Bu da, Suriye’nin artık çok daha büyük oyuncuların kapıştığı yer haline geleceğine işaret etmektedir.
*Buradan hareketle, ABD yerleşik güçleri ile Rusya arasında Doğu Avrupa/Baltıklarda başlayan gerilimin Suriye’ye taşındığı, hesaplaşmanın Suriye üzerinden yürütüleceği anlamına gelir. Bu, yeni bur durumdur ve çok daha tehlikeli bir döneme işaret eder.
Uçak krizinden daha büyük sıkıntı çıkabilir..
*Bu tehlike; Suriye’de aslında Rusya’nın hedef alınacağıdır. Moskova’nın oyun alanı daralacak, Suriye üzerindeki kontrolü sorgulanacak, Rusya-İran ekseni ile Batı bloku arasındaki tansiyon yükselecektir.
*Üçlü ateşkes ve Astana süreci tehlikeye girecek, muhtemelen ABD ve müttefikleri tarafından sabote edilecektir. Bu durum. Türkiye-Rusya ilişkilerinde yeni bir krize yol açabilir. Ankara’nın ABD ile tam bir uyum içinde hareket etmesi, Türk-Rus ilişkilerinden uçak krizinden çok daha büyük bir krize yol açabilir. Çünkü bu sefer doğrudan hedef Rusya’dır, Suriye üzerinden Rusya’nın Akdeniz’den uzaklaştırılması meselesidir.

Yazının devamı için…