Ana sayfa Editörden Karaman: Halkın yüzde elliden fazlasının bu farzı yerine getirmiş olması önemli bir...

Karaman: Halkın yüzde elliden fazlasının bu farzı yerine getirmiş olması önemli bir gelişmedir

PAYLAŞ

Referandum öncesi yazdığı “Evet demek farzdır” yazısı nedeniyle eleştirilen Yenişafak yazarı Hayrettin Karaman, farz konusunu yeniden gündeme taşıdı. ‘İslam’ın adım adım çoğalması ve tamamlanması Anayasa değişikliğiyle gerçekleşecekse, oylamada evet demek farz olur’ görüşünü tekrar hatırlatan Karaman yazısında, “Halkın yüzde elliden fazlasının bu farzı yerine getirmiş olması Türkiye’deki dindarlık oranlarına göre önemli bir gelişmedir.” dedi.

Karaman’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Hayatımızda İslam’ın adım adım çoğalmasını ve tamamlanmasını istiyorsak -ki, bunu istemek farzdır- ve bu anayasa değişikliği de bu adımlardan birini teşkil edecek veya adımları kolaylaştıracaksa -farzı tamamlayan, farzın gerçekleşmesine vesile olan da farzdır kuralına göre- oylamada evet demek farz olur (Bu benim görüşümdür).

Halkın yüzde elliden fazlasının bu farzı yerine getirmiş olması Türkiye’deki dindarlık oranlarına göre önemli bir gelişmedir. Keşke halkımızın bu kadarı, bırakın farzı tamamlayan şeyleri, farzların, vaciplerin kendilerini yerine getirseler, haramlardan uzak dursalar ve erdemler dini olan İslam’ı kamil manada yaşasalar ülkemiz bir başka ülke olur; toplumda huzur, barış, adalet, edep, emeğin ve helalin değeri hakim hale gelirdi.

Her şeye rağmen halkımızın kahir çoğunluğunun kendini Müslüman bilmesi, kusurlarına rağmen imanını koruması, bu imanın verdiği sezgi ve irfan sayesinde bilgiçleri yanıltan sonuçlara imza atması şükretmemiz gereken bir vakıadır.

Benim görüşüm, belli bir kuralın belli bir olaya uygulanması manasında bir yorumdur, bir içtihaddır. Bu yoruma katılmamak “farzdan, vacipten kaçmak” manasına gelmez. Dini inancı gereği evet diyen de hayır diyen de bizim orana dahildir.