Ana sayfa Editörden Karaman: ‘Kimin suçu ispat edilirse o cezasını çeksin’ demek, devleti hainlerin tasarrufuna...

Karaman: ‘Kimin suçu ispat edilirse o cezasını çeksin’ demek, devleti hainlerin tasarrufuna açık halde bırakır

PAYLAŞ

15 Temmuz ve sonrasında yaşanan ihraç ve gözaltılara değinen Yenişafak yazarı Hayrettin Karaman, kendisine hemen hergün mağduriyetlere ilişkin mektuplar yağdığını söyledi. Buna dair yazı kaleme alan Karaman, “Kimin suçu ispat edilirse o cezasını çeksin” mantığının, devleti uzunca bir süre daha hainlerin ve suçluların tasarrufuna açık hale bırakacağını iddia etti.

Karaman’ın yazısı şöyle:

Başka arkadaşların da bu konuda yazdıklarını okudum, daha önce benim de söylediğimi söylüyorlar: “Araştırma ve inceleme çabuklaştırılsın, adalet gecikmesin, mağduriyet uzamasın…”. Bunun dışında benim okuduklarım arasında şöyle diyen yok: “Herkes yerinde kalsın, şüpheliler incelensin, kimin suçu ispat edilirse o cezasını çeksin”. Evet bunu diyen yok; çünkü bu takdirde devleti, uzunca bir süre daha hainlerin ve suçluların tasarrufuna açık halde bırakacaksınız, telafisi imkansız zararlara sebep olacaksınız, kamunun (ülkenin, milletin) mağduriyeti bireylerin mağduriyetinden daha büyük olacaktır.

Şüphe
Darbeye teşebbüs eden, darbe öncesinde ve sonrasında açıkça ve çeşitli şekillerde destek verenler bellidir; bunlar ihraç edilmiş, tutuklanmış ve yargıya teslim edilmiştir. Ancak ortaya atılan ve ciddiye alınması gereken rakamlara göre yüzbinlerce asker ve sivil gizli mensup yerlerinde kalmışlar, gizli ve özel iletişim yollarıyla aldıkları talimata göre davranmaya devam etmişlerdir. Bu takdirde “kuvvetli şüphe”yi değerlendirmek zorunlu hale gelmiştir.

Tedbir
Tedbir şüpheleri değerlendirmek, önce şüpheli hale gelmiş olanların yetkilerini ellerinden almak, ancak masumiyeti sabit olanları iade etmek olacaktır. Mağduriyetlerin önlenmesi ve uzamaması için tedbir ise tutuklamaların zorunlu sınırlarda uygulanması, yargı öncesi araştırma ve incelemenin, sonra da yargılamanın elden geldiğince çabuklaştırılmasıdır.