Ana sayfa Sürmanşet Karayılan: IŞİD, Türkiye’yle yaptığı anlaşma sonucu El Bab’ı boşalttı

Karayılan: IŞİD, Türkiye’yle yaptığı anlaşma sonucu El Bab’ı boşalttı

PAYLAŞ

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, IŞİD’in anlaşmalı olarak El Bab’ı Türk ordusuna bıraktığını ve ortada bir ‘başarı’ durumunun olmadığını söyledi. ANF’ye konuşan Karayılan konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı:

“Türk ordusunun yanındaki bir takım ÖSO diye adlandırdıkları bazı çeteci gruplarla 7 ay ardından Bab’a girmiş olması, öyle askeri güç ve kudretten ziyade, politik-diplomatik görüşmelerle olmuş bir şeydir. Biliyoruz ki Türk devleti önce ABD’den 20 km’ye kadar Suriye içlerine kadar ilerleme izni aldı. Rusya’dan ise 25 km’ye kadar izin aldı. Daiş’ten de Exterîn’e kadar (ki o da 35-40 km oluyor) izin aldığı açığa çıktı. Yani Cerablus’a, Dabiq’a, Rai’ye bu temelde anlaşmalarla girdi Türk ordusu.”

TÜRK ORDUSU ANLAŞMAYA UYMADI

Türk devleti 20 km’yi geçince ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon güçleri Türk devletine sağladıkları yardımı kestiler. Çünkü anlaşmaya uymadı. Fakat Türk devleti bir hamle yaparak Rusya ile Halep üzerinden bir anlaşma yaptı. ‘Al-ver’ tarzında, ‘biz Halep’i verelim, sen de Bab’ı ver’ biçiminde bir anlaşma ile Rusya’dan Bab’a kadar gelme iznini çıkardılar. Ama sonra Exterîn’e kadar gelince, bu sefer Daiş’le yaptıkları anlaşmaya takıldılar. Türkiye, “biz sınırımızdan, yani Cerablus’tan sizi çıkarmak zorundayız; biz gelmezsek, zaten YPG gelecek” gibi argümanlarla Daiş’i belli bir yere kadar ikna etmişti. Ama sonra Bab’a da girmeyi dayatınca Daiş bunu kabul etmedi. Dolayısıyla Daiş’le arasında ilk kez çatışma çıktı.

DAİŞ ANLAŞMAYLA BAB’DAN ÇIKTI

Bu çatışma iki aya yakın bir zaman sürdü. Çatışmayla Bab’ın bırakalım bir mahallesini, bir evini bile alamadılar. Zar zor o Cebel Eqil’a girdiler; girdiklerine bin pişman oldular; tekrar bırakıp geri çekildiler. Daiş’in direnişi karşısında ilerleyecek bir performanslarının olmadığını görünce de, tekrardan Daiş’le anlaştılar. Yani Daiş yeni bir anlaşmayla Bab’dan çıktı. Muhtemelen bunun karşılığında Daiş de başka şeyler almıştır. Basına da yansıyan, o yakalanan cephane dolu 2-3 kamyon da bu kapsamdadır. Kısacası MİT’in Daiş’le de alış-verişi vardır. Bu bağlamda yapılan uzlaşma sonucu Daiş Bab’dan kendi rızası ile çıktı. Ama ardından bazı tuzaklar bırakmış olacaklar ki, şimdi Türk ordusu onlarla uğraşıyor. Mevcut durumda Bab’da kimse yok. Giremedikleri yerlere, tuzaklardan korktukları için giremiyorlar. Orada direnen kimse yok; çünkü Daiş kendisini oradan çekti. Hatta 2 hafta önce Türk basınında, “Daiş geri çekiliyor”, vb. çıkan haberlerin döneminde bu anlaşmayı yapmışlardı ama her nedense Daiş anlaşmayı gecikmeli olarak yaşama geçirdi.