Ana sayfa Sürmanşet “Kardak milliyetçi oylara yönelik bir hamle”

“Kardak milliyetçi oylara yönelik bir hamle”

PAYLAŞ

BirGün’den Hüseyin Şimşek’e konuşan Loğoğlu’nun konuyla ilgili açıkalmaları şöyle:

Türkiye’nin Suriye’de, Irak’ta ve genel dış politika gelişmelerinde bekleme pozisyonunda olduğunu söyleyen Loğoğlu, şu ifadeleri kullandı; “Ankara, ABD Başkanı Trump’ın Ortadoğu başta olmak üzere genel dış politika hamlelerinin ne olacağını görmek istiyor. İlk gelen işaretler, Ankara açısından pek olumlu değil. Trump’ın hamleleri, Obama döneminde Suriye’de PYD ve YPG’ye verilen desteğin IŞİD ile mücadele bağlamında devam edeceğini gösteriyor. Türkiye bugüne kadar buna ciddi tepki gösteremedi.”

Trump’ın vize yasağına da AKP hükümeti tarafından cılız tepkiler verildiğine dikkati çeken Faruk Loğoğlu, “Bu cılız tepkinin nedeni ise Trump’ı şu safhada karşı cepheye almak istememeleri. ABD’yi kışkırtmak ve kızdırmak istemiyorlar. Göçmen yasağı konusunda bütün Amerika’nın sesi fazlaca çıkarken, AKP tarafından Trump’ı kızdırmamak için verilen küçük tepki kabul edilemez” diye konuştu.

Kardak milliyetçi oylara yönelik bir hamle

Diplomatlığı döneminde Yunanistan ile Ege’de paylaşılamayan yerlerin müzakerelerini yaptığını hatırlatan Loğoğlu, Kardak krizinin iç politikada yaşanan hamlenin dış politikaya yansıtılması olarak yorumladı.

Faruk Loğoğlu, şu yorumu yaptı; “Kardak konusu, yeni bir konu değil. Yunanistan ile Türkiye arasında gri bölgeler önceden beri vardır. Kardak meselesi de paylaşılamayan, korunan bir sorundur. AKP’nin Genelkurmay Başkanı’nı Kardak’a göndermesi, referandumda milliyetçi oylara yönelik bir hamle olarak yorumlanabilir. İktidarın odak noktası, referandumu öyle veya böyle kazanmak. Bunun için ellerinden gelen bütün bahaneleri kullanacaklar. Önümüzdeki iki-üç ay içerisinde dış politikada atılacak bütün adımlar referandumla bağlantılı olacaktır. Onu etkilemesi istenen adımlar olacaktır.”