Connect with us

Sürmanşet

“Kardak milliyetçi oylara yönelik bir hamle”

Published

on

BirGün’den Hüseyin Şimşek’e konuşan Loğoğlu’nun konuyla ilgili açıkalmaları şöyle:

Türkiye’nin Suriye’de, Irak’ta ve genel dış politika gelişmelerinde bekleme pozisyonunda olduğunu söyleyen Loğoğlu, şu ifadeleri kullandı; “Ankara, ABD Başkanı Trump’ın Ortadoğu başta olmak üzere genel dış politika hamlelerinin ne olacağını görmek istiyor. İlk gelen işaretler, Ankara açısından pek olumlu değil. Trump’ın hamleleri, Obama döneminde Suriye’de PYD ve YPG’ye verilen desteğin IŞİD ile mücadele bağlamında devam edeceğini gösteriyor. Türkiye bugüne kadar buna ciddi tepki gösteremedi.”

Trump’ın vize yasağına da AKP hükümeti tarafından cılız tepkiler verildiğine dikkati çeken Faruk Loğoğlu, “Bu cılız tepkinin nedeni ise Trump’ı şu safhada karşı cepheye almak istememeleri. ABD’yi kışkırtmak ve kızdırmak istemiyorlar. Göçmen yasağı konusunda bütün Amerika’nın sesi fazlaca çıkarken, AKP tarafından Trump’ı kızdırmamak için verilen küçük tepki kabul edilemez” diye konuştu.

Kardak milliyetçi oylara yönelik bir hamle

Diplomatlığı döneminde Yunanistan ile Ege’de paylaşılamayan yerlerin müzakerelerini yaptığını hatırlatan Loğoğlu, Kardak krizinin iç politikada yaşanan hamlenin dış politikaya yansıtılması olarak yorumladı.

Faruk Loğoğlu, şu yorumu yaptı; “Kardak konusu, yeni bir konu değil. Yunanistan ile Türkiye arasında gri bölgeler önceden beri vardır. Kardak meselesi de paylaşılamayan, korunan bir sorundur. AKP’nin Genelkurmay Başkanı’nı Kardak’a göndermesi, referandumda milliyetçi oylara yönelik bir hamle olarak yorumlanabilir. İktidarın odak noktası, referandumu öyle veya böyle kazanmak. Bunun için ellerinden gelen bütün bahaneleri kullanacaklar. Önümüzdeki iki-üç ay içerisinde dış politikada atılacak bütün adımlar referandumla bağlantılı olacaktır. Onu etkilemesi istenen adımlar olacaktır.”

Continue Reading

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar