Ana sayfa Dünya Katalonya’nin özerkliği feshedildi

Katalonya’nin özerkliği feshedildi

PAYLAŞ

Katalonya Özerk Bölgesi’nin 1 Ekim’deki bağımsızlık referandumunda ‘evet’ çıkması sonrası başlayan gerginlik ve tartışma sürüyor. Bölgenin durumu için olağanüstü toplanan İspanya kabinesinin görüşmesi sona erdi. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya özerk yönetiminin feshedilmesi için harekete geçme ve erken seçim çağrısı yapma kararı aldıklarını açıkladı.

Olağanüstü toplandılar

İspanya Başbakanı Rajoy, kabine üyeleriyle yaptığı olağanüstü toplantının ardından Katalonya’nın özerkliğinin askıya alınma kararını açıkladı. Kabine toplantısında alınan kararlar, İspanya Senatosu’nda onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Katalon parlementosu feshedilmeyecek

Rajoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, Katalonya parlamentosunun feshedilmesine yönelik ise herhangi bir adım atılmayacağını söyledi. İspanya Başbakanı Rajoy, Katalon yönetiminin eylemlerinin yasalara aykırılık taşıdığını öne sürdü, bölgede yönetimi doğrudan ele almak dışında başka seçeneklerinin kalmadığını iddia etti. Rajoy, alınan kararların Katalonya’nın özerklik statüsünü ortadan kaldırmadığını ancak yönetimini yeniden hukuk kuralları içerisine çekmeyi hedeflediğini dile getirdi.

Kriz durumda 155. madde

İspanyol hükümetinin aldığı bu karar, anayasanın 155’inci maddesine dayanıyor. Anayasanın 155’inci maddesi, yarı özerk bölgelerde bir kriz durumunda ulusal hükümetin yönetimi doğrudan eline almasına olanak tanıyor. Maddede, bir bölgesel yönetimin İspanya’nın genel çıkarlarına ciddi bir tehdit oluşturacak şekilde davranması halinde, merkezi hükümetin bu yönetimi zorla yasalara uygun davranmasını sağlamak için gerekli önlemleri almasına izin veriyor.
Katalonya Özerk Yönetimi, 1 Ekim’de bağımsızlık referandumu düzenlemiş, sandığa gidenlerin yüzde 90’ı “evet” oyu kullanmıştı.
Artıgerçek