Ana sayfa Sürmanşet Katar tezkeresi geçti: Türkiye askeri Katar’a gidebilir

Katar tezkeresi geçti: Türkiye askeri Katar’a gidebilir

PAYLAŞ

Doha ile beş Arap ülkesi arasında yaşanan krizin ardından Katar’ın olası bir gıda ve su sıkıntısına karşı Türkiye ve İran’la görüşmeler yürüttükleri söyleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, “Terör örgütlerine karşı etkin bir mücadele verdiğini yakinen bildiğimiz Katar’ın bu şekilde izole edilmeye çalışılması hiçbir sorunun çözümüne katkı sağlamayacaktır” demişti.

Katar’a 3 bin Türk askeri

Ankara, Katar’ı en güvenilir Arap müttefiki olarak görüyor ve ekonominin yanısıra askeri yakınlaşma ve işbirliği de hedefleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Şubat ayında Körfez ülkelerine yaptığı seyahat sırasında iki ülke arasında bu yıl içinde 2 milyar dolarlık savunma sanayi projeleri gerçekleştireceklerini açıklamıştı. Bu çerçevede Türkiye, Katar’a zırhlı araç, gece görüş sistemi, radar, insansız hava aracı ve telsiz satacak.

Türkiye’nin Katar’da mevcut 88 askerin görev yaptığı askeri üssün inşaat ve kapasite olarak büyümesi planlanıyor. Savunma Sanayii Müsteşarlığı yetkilileri, üsse 3 bin asker yerleştirileceğini ve Katar’ın savunma sanayi alanında Türkiye’den yararlanmayı amaçladığını belirtiliyor.