Ana sayfa Sürmanşet Katar, dört Arap ülkesinin talep listesine resmi cevabını iletti

Katar, dört Arap ülkesinin talep listesine resmi cevabını iletti

PAYLAŞ

Kuveyt Emiri’ne bugün Doha’nın mesajını götüren Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman bin Yassim el Sani, ‘diyalog için hazır olduklarını’ kaydetti. El Sani önceki gün yaptığı açıklamada ‘Egemenliğimizi ihlal eden veya Katar’a empoze edilen hiçbir şeyi kabul etmeyeceğiz’ demişti.

Bu arada Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, talepleri yerine getirmesi için Doha’ya iki gün ek süre verdi.

Euronews’te yer alan habere göre siyaset uzmanları, yaklaşık iki hafta önce verilen ültimatomun körfezde krizi çözümsüz hale getirdiğini dile getiriyor: “Bu alışılmışın dışında bir talep listesi. Çünkü kabulü aslında Katar’ın Suudi Arabistan himayesine girmesi anlamına gelir. Dış politikada egemenliğini kaybetmesi demek. Teslim olması ve medya kurumlarını, sadece El Cezireyi de değil, bütün kollarıyla yayıncılığını sonlandırması demek. Bunu yapması basit olarak imkansız. Katar’daki Türkiye askeri üssünü de kapatmayacaktır. Yani başka devletlerin bölgede bunun gibi üsleri var.”

Dört Arap ülkesinin ‘teröre destek olduğu gerekçesiyle’ Katar’a uyguladığı ambargoyu kaldırmak için ortaya koyduğu talepler arasında Türkiye’nin Doha’daki askeri üssünün kaldırılması ve Katar merkezli haber kanalı El Cezire’nin kapatılması da vardı.

El Cezire çalışanları ise bu talebe bugün yayınladıkları bir görüntülü mesajla karşılık verdi. İnternette de #DemandPressFreedom etiketiyle paylaştıkları mesajda ‘Bizim de taleplerimiz var: Gazetecilerin gözdağı ve tehditten uzak özgürce işlerini yapabilmelerini istiyoruz’ ifadelerini kullandı.