Connect with us

Genel

Kati Piri: Türkiye’de adalet gülünç duruma düştü

Published

on

Avrupa Parlementosu’nda Türkiye raportörlüğü görevini yürüten Hollandalı parlamenter Kati Piri Türkiye’deki yargılamalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Osman Kavala, Ahmet Şık ve Selahattin Demirtaş’a seslenen Kati Piri, bu kişilerin insan hakları ihlallerine yönelik seslerini yükselttikleri için bedel ödediklerini söyledi.

Ceza evinde bulunanların sadece Osman Kavala, Ahmet Şık ve Selahattin Demirtaş’tan ibaret olmadığını belirten Kati Piri, ” Bu iğrenç darbeyi yapanlar elbette sorgulanmalı ve adalete teslim edilmeli. Ancak tüm muhalif gruplardan çok sayıda insan darbe sonrası başlayan baskı ve tasfiyenin kurbanı oldu.” dedi.

“Rakamlar akıl almaz derecede”

Çok sayıda kişinin darbe girişimi sonrası yaşanan baskının kurbanı olduğuna dikkat çeken Piri: “Rakamlar akıl almaz derecede; 150 bin kişi işinden atıldı, 50 bini aşkın kişi ceza evine konuldu. Unutmayın ki bu insanların hepsinin birer ailesi, arkadaşları var.”

“Afrin operasyonunu barışçıl şekilde protesto edenler gözaltına alındı”

“Olağanüstü hal hükumetin parlamento ve yargı mekanizmasından sıyrılarak ülkeyi KHK ile yönetmesine yol açtı. Hükumeti eleştiren her kesimden insanlar terörist ya da terör destekçisi damgası yiyor. Bununla birlikte meşru muhalefetin sesi kesiliyor. Sadece son iki hafta içerisinde Afrin operasyonuna barışçıl şekilde karşı çıktığı için 500 kişi gözaltına alındı.”

“Adalet gülünç duruma düştü”

  • “Ülkede yargı alanında yapısal sorunlar bulunuyor. Geçen ay ki bir olay bunu gözler önüne serdi. İlk önce Anayasa Mahkemesi Mehmet Altan ve Şahin Alpay ile ilgili bir karar verdi. Yüksek Mahkeme’nin kararı açıktı ancak buna rağmen yerel mahkeme bu kişilerin tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.”
  • “Geçen hafta adaleti gülünç duruma düşüren bir başka olay daha yaşandı. Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye Şubesi Direktörü Taner Kılıç’ın eşi ve çocukları 8 aylık ayrılıktan sonra İzmir’de kendisini karşılamak için bekliyordu. Yargıç onun tahliyesine karar vermişti. Ama birkaç saat içinde aynı hakim görüşünü değiştirerek Kılıç’ın tutuklanması emrini verdi.”
    “İşini kaybeden insanların durumlarının iyileştirilmesi için çok az umut var. Her geçen gün terörist damgası yiyip toplumdan dışlanıyorlar.”
  • Mart ayında yapılacak Türkiye-AB zirvesine de değinen Piri, “Yüksek Temsilcisi Sayın Mogherini, AB-Türkiye zirvesi için hazırlık yapıyor. Masada hiçbir ön koşul olmadığını görüyoruz. En azından bu zirveden ne beklendiği bize söylenmeli. Biz AB’nin Türkiye’deki insan hakları için sesini daha da gür çıkarmasını istiyoruz.

Sadece değerlerimiz olduğu için ya da Türkiye’nin aday ülkelerden biri olduğu için değil. Eğer Türk toplumunun hakları için bu kötü günlerde sesimizi yükseltmez isek itibarımızı da kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırız.” uyarısında bulundu.

Euronews

Genel

Ankara’da otopark 24 saat bir lira

Published

on

By

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın talimatıyla başkentteki belediyeye ait otoparkların hepsi 24 saat boyunca 1 lira olacak, bir saatlik parkın ise ücretsiz olacağı belirtildi.

Sabah gazetesinin haberine göre, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulacak önerinin onaylanması durumunda Mogan ve Göksu gibi mesire alanları da bu tarifeden hizmet verecek.

Amaç trafik akışını kolaylaştırmak”

​Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Belediyeye ve belediye şirketlerine ait bütün otoparklar 1 saate kadar ücretsiz olacak. 1 saatten sonrada 24 saat boyunca 1 TL olacak. Biz vatandaşlarımızın otopark alışkanlığını sağlamak istiyoruz. Bu şekilde yollardaki araç trafiğinin olmayacağı düşünüyoruz. Otoparklardan gelir elde etmekten ziyade trafik akışına kolaylık sağlamak amacıyla böyle bir girişimimiz var. Bu uygulama açık otoparklar, kapalı otoparklar gibi bütün otoparkları kapsıyor. Özel şahıslara ait otoparklar bu uygulamanın dışında olacak. Biz kararı imzaladık. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisimiz de uygun görürse gerçekleşmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

Binlerce kadın sokaklarda: Yaşasın feminist mücadelemiz!

Published

on

By

8 Mart Kadınlar Günü’nde İstanbul’da binlerce kadın,  bu yıl 16’ncısı yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya geldi. Beyoğlu’na gelen binlerce kadın, sloganlar, zılgıtlar, düdükler ve halaylar eşliğinde taleplerini dile getirdi.

Her yıl 8 Mart’ta İstanbul’da geleneksel olarak olarak yapılan Feminist Gece Yürüyüşü başladı. ‘Gündüzleri de geceleri de istiyoruz’ diyerek Taksim Meydanı’ndan Tünel’e İstiklal Caddesi boyunca yürüyüşe başlayan kadınlar, kadına yönelik şiddeti, cinsel istismarı, çocuk istismarını protesto ediyor.

Mor bayraklar, dövizler ve pankartlar taşıyan hemen her kesim ve yaştan binlerce kadın, sıklıkla “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Jin, jiyan, azadi,” (kadın-yaşam-özgürlük) “Sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “İtaat etmiyoruz” ve “İsyan” sloganlarını atıyor.

Yürüyüşe, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı.

 

Continue Reading

Genel

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘kayıp silah’ açıklaması

Published

on

By

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kayıp silah sayısına ilişkin bilgi verildi

İçişleri Bakanlığı’nca, 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nda yer alan 106 bin 740 kayıp silah sayısının, 1944’ten 2017’nin sonuna kadarki 73 yılda kaybolan silah sayısını ifade ettiği bildirildi.

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kayıp silah sayısına ilişkin bilgi verildi.

Paylaşımda şu ifade kullanıldı:

İçişleri Bakanlığı 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nda 106 bin 740 olarak yer alan kayıp silah sayısı, 1944 yılından 2017 yılının sonuna kadarki 73 yıllık süreçteki toplam kayıp silah sayısını ifade etmektedir.

Kamuoyuna duyurulur 

Continue Reading

Çok Okunanlar