Ana sayfa Logo Altı Kavga krizi tırmanıyor: ABD kamuoyu sorumluların cezalandırılmasını istiyor

Kavga krizi tırmanıyor: ABD kamuoyu sorumluların cezalandırılmasını istiyor

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen haftaki Washington ziyareti sırasında çıkan koruma kavgasının yankıları devam ediyor. ABD yönetimine olayların ‘cezasız kalmaması’ yönünde baskı var. Demokratlardan 30 senatör Dışişileri Bakanı Rex Tillerson’a bir mektup göndererek protestocuları döven Erdoğan’ın korumalarının tutuklanmalarını ve yargılanmalarını talep etti. New York Senatörü Carolyn Maloney öncülüğünde hareket eden demokratlar, Tillerson’u Ankara’ya karşı daha sert tutum sergilemeye çağırdı. Senatörler mektupta, “Yabancı güvenlik personelinin böylesi bir davranışına müsamaha gösterilemez” diye yazdı.

Üstü kapalı tehdit

Cumhuriyetçi Parti’den iki senatör de Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç’a gönderdikleri mektupta Ankara’yı üstü kapalı tehdit etti. ABD’nın yabancı ülkelere yaptığı yardımları denetlemekle görevli Lindsey Graham ve Patrick Leahy imzasıyla gönderilen mektupta, Türkiye’nin olaya karışan korumaları cezalandırmamasının bazı ekonomik sonuçları olabileceği belirtildi.

17 Mayıs’taki kavga Erdoğan’ın korumalarının karıştığı ilk olay değildi. Geçen yıl da Erdoğan’ın nükleer güvenlik konulu bir toplantıya katılmak üzere geldiği Washington’da Türk korumalar ile göstericiler arasında arbede yaşanmıştı.

Medyanın gündeminde

Amerikan medyası da olayı gündemin üst sıralarında tutuyor. CNN International Pazartesi günkü haberinde kavgaya sadece korumaların değil büyükelçilik çalışanlarının da karıştığına yer verdi. Haberde olay nedeniyle kanlar içinde kalan göstericilerin görüntülerine yer verildi.

Pazar günü Fox News kanalının yayınına katılan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a “Yaşananlara bir karşılık verilmeyecek mi?” sorusu soruldu. Washington Post’un haberinde ise Erdoğan’ın geçen yılki ziyaretinde yaşanan benzer olaylar hatırlatıldı.

Türkiye’ye göre sorumlu Amerikan polisi

Türkiye’ye ise olaylar nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’ni protesto etti. Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan ABD Büyükelçisi John Bass’a Ankara’nın duyduğu rahatsızlık yazılı ve sözlü olarak iletildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Erdoğan’ı protesto etmek için toplanan kalabalık ile Türk korumalar arasında yaşanan kavgayla başlayan olaylarda, Amerikan güvenlik personelinin diplomatik kurallara ve profesyonelliğe aykırı hareket ettiği vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığı, olayların Amerikalı yetkililerin Erdoğan’ın programının her aşamasında gerekli önlemleri alamamasından kaynaklandığını ileri sürdü.

Büyükelçiye ayrıca, ABD makamlarının olayı soruşturması ve Türkiye’ye bir açıklama yapması talebi de iletildi.


‘Polis yasalara uydu’

ABD Senatosundan bir yetkilinin verdiği bilgiye göre, Büyükelçi Bass ise Türkiye’nin eleştirilerine karşılık Amerikan polisinin yasalara göre hareket ettiğini ve toplanma ve ifade özgürlüğünü koruduğu ifade etti.

Tillerson: Tek kelimeyle kabul edilemez

Türkiye’nin tepkisi ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un “Yaşananlar tek kelimeyle kabul edilemez” açıklamasının ardından geldi. Amerikan Fox News kanalına konuşan Tillerson, bir adım atmak için devam eden soruşturmanın sonucunu bekleyeceklerini ifade etti.

Geçen hafta Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği konutu önünde Erdoğan’ı protesto eden grupla, Erdoğan’ı desteklemek için toplanan başka grup arasında kavga çıkmış, olaya karışan Erdoğan’ın korumaları protestocuları dövmüştü. Korumaların protestoculara yumruk ve tekme attığı görüntüler basında yer almıştı. Olayda 11 kişi yaralanmış iki kişi gözaltına alınmıştı. ABD’li Cumhuriyetçi Senatör John McCain yaşananların ardından, Dışişleri Bakanlığına çağrılan Türkiye Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın, ‘ülkeden atılması gerektiğini’ söylemişti. (Deutsche Welle)