Ana sayfa Öne Çıkanlar Kayyım: Tunceli halkı gerçek manada Türkmen Alevisi’dir

Kayyım: Tunceli halkı gerçek manada Türkmen Alevisi’dir

PAYLAŞ

Belediye işçilerine gönderilen mesajda ise, “Atatürk Mahallesinde bulunan Kültür Merkezide yapılacak olan toplantıya bütün personel katılmak zorunda olduğunu bilinmesini; Rica ederim” ifadeleri kullanıldı.

Evrensel gazetesinden Ergin Tekin’in haberine göre,Tunceli İl Kültür Müdürlüğü Konferans Salonunda dün akşam yapılan ve dua okunarak başlanan etkinlikte Tunceli Valisi Osman Kaymak bir konuşma yaptı.

“BENİM ADIM OSMAN AMA ALEVİLERİ ÇOK SEVİYORUM”

Kaymak konuşmasında, “İlinizin Valisi olarak şunu diyorum; benim adım Osman ama Alevileri çok seviyorum. Aleviler benim kardeşimdir. Bu ilde görev yaparken bir Alevi kardeşimin bir sıkıntısını da giderebilmenin gayreti içerisindeyim” ifadelerini kullandı.

“TUNCELİLİLER TÜRKMEN ALEVİSİ”

Büyük çoğunluğunun Kürt-Zaza olduğu Dersim halkının Türkmen olduğunu savunan Vali Kaymak, “Tunceli halkı gerçek manada Türkmen Alevisi olan, inancına bağlı insanlardır. Alevi inancı olarak sevgiyi, saygıyı, kardeşliği öne çıkaran insanlar. Ama maalesef PKK denen terör örgütü bu insanlarımızı baskılamış, onları korkutuyor, korku dağları her tarafı sarmış. Esnafından, tüccarına, sivil toplumuna, sendikasına herkesi baskılamış ve insanlar özgür iradeleriyle, gerçek kendi iradeleriyle bir tavır alamıyorlar” şeklinde konuştu.