Ana sayfa Gündem Kayyımın kapattığı kurumlar yeniden açılıyor

Kayyımın kapattığı kurumlar yeniden açılıyor

Van'da kayyımın kapattığı kadın, çocuk, kültür ve sanat kurumlarının tekrar açılması için çalışmalar başladı.

PAYLAŞ

Van Büyükşehir Belediyesi‘ne atanan kayyımın kapattığı veya işlevsiz bıraktığı kadın, çocuk, gençlik ve kültür-sanat kurumları yeniden açılıyor. Kayyım atanmasının ardından belediyenin Kadın Sığınma Evi ve ‘Alo Şiddet Hattı’ kapatılırken, belediye otobüslerinde kadınlara haftada bir gün kullanılmak üzere verilen ücretsiz hizmetler ise iptal edilmişti. Yine Rojîn Yaşam Merkezi’nin ismi ‘Kadın Yaşam Merkezi’ olarak değiştirilmiş ve çalışanları işten çıkarılmıştı. Kültür sanat alanında da her yıl bin ila bin 200 arası öğrencinin sanat eğitimleri aldığı Nûda Kültür Merkezi kapatılırken, belediye bünyesinde kent kültürüyle alakası olmayan mehter takımı kurulmuştu.

‘KURUMLARI YENİDEN AÇACAĞIZ’

Çalışmalara başladıklarını ifade eden Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, tüm kurumların yeniden açılması için çalışma başlattıklarını söyledi. Kayyım sisteminin Kürt halkı ve seçmenin iradesine yönelik bir saldırı olduğunu dile getiren Özgökçe, saldırının sadece seçme ve seçilme hakkına değil, yaşamın her alanına yapıldığını belirtti. Özgökçe, kayyımın toplumun değerlerini koruyan her şeyi hedef aldığını belirterek, kadına yönelik şiddetle mücadele, kültür, dil ve toplumun değerlerini koruyan kurumları kapatmanın kayyım döneminde bir saldırı halini aldığını söyledi.

‘ŞİDDETLE MÜCADELE BELEDİYENİN GÖREVİ’

Kadına yönelik şiddetle mücadelenin belediyenin görevleri arasında olduğunu söyleyen Özgökçe, “Bir kreş açmak, toplumun taleplerini ve bütün kesimlerin hayatına değinmek, imkanlarını sağlamak belediyelerin temel görevleridir. Belediyecilik sadece yol yapmak, asfalta dökmek, kanalizasyon, su gibi hizmetleri yapmak değildir. Tam anlamıyla toplumun var olma koşullarını yaratan bir mekanizma yakalamaktır” dedi.

KADIN POLİTİKALARI DAİRE BAŞKANLIĞI KURULDU

Kapatılan bütün kurumları tekrar açacaklarını vurgulayan Özgökçe, “Kapatılan Nûda Kültür Merkezimiz vardı ve kayyım döneminde ne yazık ki kaderine terk edilmişti. Binanın tadilatını yaparak, bütün işleviyle tekrar hayata geçireceğiz. Açılışını da bir hafta içerisinde yapacağız. Bununla birlikte Kadın Sığınma Evi’ni kapatmışlardı. Bu merkezi yeniden açacağız. Anadilde eğitim veren kreş sayısını artıracak, var olan kreşi ise işlevine uygun hale getireceğiz. İlçelerde de kreşlerin yapılması için çalışmalara başladık. Kayyım döneminde kapatılan Kadın Politikaları Daire Başkanlığı’nı tekrar kurduk. Bunun kararını meclis olarak aldık ve yakın zamanda gerekli atamayı yapacağız. Her yönüyle daha güçlü bir şekilde kurumlarımızı açacağız ve çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Kadın yaşam merkezinin açılmasıyla birlikte başvuruların yapıldığını anlatan Özgökçe, şunları söyledi:

“Merkeze hem şiddete uğrayanların başvurularını almaya başladık, hem de bu açılacak kurslara dair talepler gelmeye başladı. Talepleri değerlendirerek en çok hangi konuda talepler varsa o alanda eğitim ve atölye benzeri çalışmaları yapan birimler kuracağız. Bununla birlikte istihdam, sağlık alanına yönelik çalışmalar, farkındalık, kadının hayata katılmasını güçlendireceğiz. Yine kararını aldığımız ‘Jin Kart’ uygulamasını hayata geçireceğiz. Jin Kart sadece ulaşım aracı değildir. Belediyenin tüm hizmetlerinden kadınların daha avantajlı bir şekilde faydalanacağı bir karttır. Kadının kentte yaşarken, kendini gördüğü, hissettiği, kendini tariflendiği bir hayat kurmayı planlıyoruz. Bu çok bütüncül ve uzun vadeli bir programdır. Bunun alt yapısını pekala belediyeler oluşturabilir.”