Ana sayfa Gündem Kayyumların adını değiştirdiği Boydak Holding 1,52 Milyar dolar ciroya geriledi

Kayyumların adını değiştirdiği Boydak Holding 1,52 Milyar dolar ciroya geriledi

Boydak’lar hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle holdinge atanan kayyumların, şirketin büyüme hedeflerinin altında kalınca şirketin adını “Erciyes Anadolu” olarak değiştirdiği ve milyonlarca doları bağış adı altında dağıttıkları ortaya çıktı. Kayyumlar ayrıca şirketin önceden her sene düzenli olarak yayınladığı faaliyet raporlarını da yayınlamayı durdurdu. Böylece şirketin daha önce kamuoyu ile paylaştığı faaliyetler şaibeli bir şekilde gizlenmiş oldu. Holding kasasında 500 milyon TL’den fazla nakit para bulunuyordu.

PAYLAŞ

Boydak Holding’e atanan kayyumların medyaya yanıltıcı bilgiler servis ettiği ortaya çıktı. Boydak Holding’in 30 Eylül 2016 tarihindeki cirosu 1,566 milyar dolardan, 2019, Eylül sonu hesaplarına göre 1,522 milyar dolara gerilediği belirtildi. Böylece holding 2,4 Milyar dolarlık büyüme hedefine ulaşamadı.

Şirket Kaynaklarının Hissedarların Rızası Dışında Aktarıldı

Şirkette geçici süre için görevlendirilen kayyumlar yetkilerini ve görev sınırlarını aşarak, bağış adı altında şirket dışına para aktarımı gerçekleştirdi. Bu durumla ilgili de herhangi bir soruşturma açılmadı. Holding adına Kayserispor ve ibn-i Haldun üniversitesine milyonluk bağışlar gerçekleştirildi.
Bu bağışlardan bir kısmı halihazırda tutuklu bulunan Boydak kardeşlerin aleyhinde mahkemede delil olarak kullanıldı. Ancak yargılama sırasında bağışları gerçekleştirenlerin kayyumlar olduğu anlaşıldı.

Kayyumların İbn-i Haldun Üniversitesi’ne 27,5 milyon TL bağış yaptığı, bunun da 7,5 milyon gibi bir kısmının faturalara yansıdığı gözlemlendi.

Kayserispor’a verilen para miktarı ise 16,5 milyon TL olarak açıklandı. Holdingin parası sadece kayyumlar tarafından değil, holdingde görev yapan CEO’larca da tanıdıklarına dağıtıldığı açıklandı.

CEO’den sosyal medya trollüğü

Şirket CEO’sunun A. Ertekin’in geçici olarak göreve geldiği holdingde sosyal medya üzerinden hissedarları hedef alan hakaret dolu açıklamalar ve siyasi paylaşımlar yapması dikkat çekti.