Ana sayfa Gündem Kemal Kılıçdaroğlu: Anadil için yasal düzenleme yapılmalı

Kemal Kılıçdaroğlu: Anadil için yasal düzenleme yapılmalı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anadilin vazgeçilmez bir hak olduğunu belirterek Kürtçe için yasal düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

PAYLAŞ

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Hakkı Savunanlar Platformu’nun dün İstanbul’da düzenlediği iftar programına katıldı. İftar programına Kürt camiasının tanınan isimlerinin yanı sıra gazeteciler, bazı meleler, iş insanları ve yazarlar da katıldı. Kılıçdaroğlu, iftar sonrası yaptığı konuşmada 23 Haziran’da İstanbul’da gerçekleşecek seçim sürecini değerlendirdi.

Ardından K24’ün sorularını cevaplayan Kılıçdaroğlu, anadilin vazgeçilmez bir hak olduğunu ifade ederek, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Kürtçe için yasal bir düzenleme yapılması gerektiğini anlattı:

“Kürtçe’nin yasal olarak kullanılması, öğrenilmesi, okutulması konusu tamamen yasal bir düzenleme ve bunun yapılması gerekiyor. Nerede yapılacak? Parlamentoda. Buna uygun bir zemin oluşabilirse inanıyorum ki bütün parlamenterler de buna ‘Evet’ diyeceklerdir.”

Mevcut yasaklar ayrışmalara yol açıyor

Kişilerin kendi anadilini öğrenmesi, anadilinde okuması ve yazmasının en doğal ve vazgeçilmez hakları olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Eğer beraber ve birlikte yaşıyorsak insan olarak bütün hakların eşit olması lazım. Bunu eşit hale getirmek de demokrasinin bir gereğidir. Kürtçe de bunların içerisinde yer alıyor. İnsan hakları çerçevesinde baktığımızda da hepimizin en büyük dileği bunun gerçekleşmesidir” diye konuştu.

Türkiye’de mevcut yasakların ayrışmalara sebep olduğunu ve bunun ülkeye zarar verdiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“Yıllar yılı yasakların Türkiye’yi bir yere getirmeyeceğini gördük. Türkiye’nin bu yasaklardan kurtulması ve kendi özgüvenini yakalaması gerekiyor. Bu ülkede beraber bir iklim yaratarak huzur içerisinde yaşamalıyız. Tüm bunlar sağlanabilir. Ben Türkiye’de çözümsüz hiçbir sorunun olduğuna inanmıyorum. Akli yöntemlerle istişare ederek, danışarak, araştırarak, konuşarak birlikte çözebiliriz. Bu konularda herkese eşit mesafede mesajımız var.”