Ana sayfa Politika Kerestecioğlu: Başkanlığa giden yol için savaşı seçti

Kerestecioğlu: Başkanlığa giden yol için savaşı seçti

PAYLAŞ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu’nun Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin (AKPM) Türkiye’nin denetim sürecine geri dönmesini öngören tasarıyı oylayacağı oturumda konuşma yaptı. Konuşmasının başında raportörlere teşekkür eden Filiz, bugün Türk hükümetini eleştiren bir görüş bildirmenin, Türk hükümet yetkililerinin hedefi olmak ve bir karalama kampanyası başlatılması anlamına geldiğini belirtti.

Türkiye’nin, Avrupa Konseyi üyesi olduğu günden bugüne hiç bu kadar çok Meclisin gündeminde olmadığına dikkat çeken Filiz, “Türkiye, uzun süredir Batı demokrasisini yerleştirmeye çalışan bir ülkeydi. Fakat özellikle son iki yıldır Türkiye artık o bildiğimiz ülke değil. Türkiye, en çok sayıda gazeteciyi hapishanede tutan ülke. Dahası, bütün medya araçlarını elinde bulunduran hükümet bu durumu bile haklı çıkmanın yollarını bulmaya çalışıyor” diye konuştu. Filiz, 7 Haziran seçimlerinden itibaren yaşananları şöyle özetledi:

“Başkanlığa giden yol için savaşı seçti”

“Her şey seçim kazanmak ve Başkanlığa giden yolu açmak için ‘savaşı’ seçmeleriyle başladı. Yöneticiler, 7 Haziran’da seçimlerini kaybettikleri için ‘barış yerine savaşı’ tercih ettiler. O günden sonra yöneticiler, 6 milyon oyu görmezden gelerek seçilmiş temsilcilerimizi tutukladılar. Bugüne kadar askeri darbeler tarafından defalarca gerçekleştirilen muhalefeti yok etme politikası, sivil ellerinde, olağanüstü hal altına, KHK’larla uygulamaya kondu.

Bugün Türkiye’de çoğunluk egemenliği demokrasi olarak dayatılıyor. Ancak demokrasilerde yargı ele geçirilemez, güçler ayrılığı göz ardı edilemez, ifade özgürlüğü terk edilemez, özgür medya imha edilemez, sivil toplum fethedilemez, demokratik değerlere dokunulamaz.”

“Şaibeli seçimde bile destek yüzde 51!”

Bugün Türkiye’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı destekleyen bir çoğunluğun olduğunu iddia etmenin mümkün olmadığını ifade eden Filiz, “Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Raporunda da belirtildiği gibi, hiç adil olmayan bir kampanya sürecinden ve çok ciddi biçimde şaibeli bir referandumdan sonra bile, Anayasa değişikliği Türkiye’de yalnızca yüzde 51 destek bulabildi” dedi.

Ciddi insan hakları ihlallerini de işaret eden Filiz, “Bugüne kadar Avrupa’nın askeri ve ticari konulardaki endişeleri ve mülteci antlaşmaları nedeniyle kendi sorumluluğunu yerine getirmemesi de, Türkiye vatandaşlarının daha ciddi insan hakları ihlallerine maruz kalmalarına ve yalnız hissetmelerine neden faktörlerden biridir” diye belirtti.

Türkiye’deki gelişmelerin izlenmesi ve çalışmaların genişletilmesi gerektiğinin altını çizen Filiz, “Raporda da belirtildiği gibi, Türkiye vatandaşlarının haklarını despotik yönetime karşı korumak ve askeri darbelerin Türkiye’de bir daha yaşanmamasını sağlamak için Türkiye’deki gelişmelerin izlenmesi yoğunlaştırılmalı ve genişletilmelidir. İzleme prosedürünün Türkiye açısından yeniden açılması, Avrupa Konseyi’nin sevgili ülkemizin geleceğini korumak için görevini yerine getirmesinin tek yoludur” diye konuştu. (JIN Haber)