Ana sayfa Genel Kerkük’te referandum bitti, hareketlilik başladı

Kerkük’te referandum bitti, hareketlilik başladı

PAYLAŞ

Kerkük Valiliği’nin ilan ettiği sokağa çıkma yasağı gece boyunca yürürlükte olacak.

Referandum Erbil, Süleymaniye ve Dohuk illerinin yanı sıra tartışmalı Kerkük’te ve Salahaddin’in Tuzhurmatu, Diyala’nın Hanekin ilçeleri ile Celavla ve Karatepe kasabalarında da yapıldı. Referandumda 5 milyondan fazla seçmenin oy kullanma hakkı vardı.

IKBY Başkanı Mesud Barzani’nin Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) yakınlığıyla bilinen Rudaw Televizyonu oy sayımına başlandığını bildirdi.

Rudaw daha önce oy verme işleminin sona ermesine bir saat kala, referanduma katılım oranının yüzde 76’yı bulduğunu duyurmuştu.
Katılım oranının Kürtler arasında çok, Arapların ve Türkmenlerin çoğunlukta olduğu bölgelerde ise az olduğu belirtiliyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Askeri operasyonun planlaması olmaz

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu A Haber televizyonuna yaptığı açıklamada, referandum sonrası Ankara’nın bundan sonra Irak’taki tek muhatabının Bağdat olduğunu söyledi.
Çavuşoğlu’nun bu açıklamalarının ardından Genelkurmay başkanlığı akşam saatlerinde, Silopi-Habur sınır bölgesinde devam eden tatbikatın, 3. aşamasına Irak Silahlı Kuvvetlerine bağlı birliklerin de katılacağını açıkladı.

26 Eylül’de gerçekleşecek tatbikata katılacak Irak ordu birimleri ile çekilen fotoğraflar da internet sitesinde yayınlandı. Irak Savunma Bakanlığı da Türkiye ile sınırda geniş çaplı ortak askeri tatbikata başlandığını duyurdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sabah saatlerinde yapdığı açıklamada “Askeri seçenek an itibarıyla ne kadar yakın ya da uzak Türkiye için?” şeklindeki bir soruya şu yanıtı verdi:
“Uzak veya yakın diye değerlendirmek doğru olmaz. Bu gelişmelere bağlı. Türkmen kardeşlerimize yönelik bir şey olursa bu her an, hemen olur. Türkmen kardeşlerimize yönelik bir fiili müdahale olursa (Türkiye tarafından) askeri operasyon hemen olur. Yani bunun herhangi bir planlaması olmaz. Gelişmelere göre olur.”
“Göreceksiniz ilerleyen günlerde PKK, Barzani’ye saldıracak” diyen Çavuşoğlu, peşmergeye verilen askeri eğitim desteğinin de kesileceğini söyledi.

Irak Parlamentosu, referandum devam ederken petrol sahalarının kontrolünün federal hükümete devredilmesi için bu bölgelere asker gönderme kararı almıştı.
Pazartesi günü kabul edilen kararda, “Parlamento ordunun başından (Başbakan Haydar El İbadi) özerk Kürdistan bölgesinin 2003 yılında bu yana kontrol ettiği alanlara asker göndermesini talep etmektedir” denildi.
Peşmerge güçleri, aralarında Kerkük’ün de bulunduğu statüsü tartışmalı bazı bölgelerin kontrolünü 2014 yılında Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünden geri almıştı.
IKBY, “Evet” çıkması beklenen referandumun ardından Bağdat ile bağımsızlık görüşmelerine başlamak istiyor.
Irak hükümeti ise referandumun sonucunu tanımayacağını söylüyor.