Ana sayfa Yaşam KHK mağduru: ‘Devlet memuru olunca karnımız doymadı ki ihraç edilince aç kalalım’

KHK mağduru: ‘Devlet memuru olunca karnımız doymadı ki ihraç edilince aç kalalım’

PAYLAŞ

Adana Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde çalışırken önce açığa alınıp ardından Bayburt’a sürgün edilen ve son olarak yayınlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Sosyal Hizmet Uzmanı Ali Rıdvanoğulları, Hatay’ın Samandağ ilçesinde ailesine ait zeytin bahçesinde çalışıyor. Çiftçi olan ailesiyle birlikte çalışan Rıdvanoğulları, “Hükümet sözüm ona beni ihraç etmiş olsa da neyse ki baba ve ana mesleğine dönebiliyoruz” dedi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, şimdilik yeşil zeytin topladıklarını ve zeytinlerin olgunlaşmasından sonra yağını almak için ağaçları silkeceklerini anlatan Rıdvanoğulları, zeytinlerden çok kaliteli bir yağ elde ettiklerini söyledi. Rıdvanoğulları, “Geçen sene yağın büyük bir kısmını Adana’ya götürüp orda sattım. Sendika çevresine yağ satıyorum diye haber saldım. Arkadaşlar ilk başta ihtiyaçları olmamasına rağmen sırf bana destek olmak için yağ aldı. Ancak yağın tadına baktıktan sonra bana yaptıkları destek amacını aştı bir nevi ve daha fazla yağ aldılar. Hatta ‘Biz bugüne kadar zeytinyağı yememişiz yahu’ diyenler bile oldu. Bu sene de şimdiden listeye isimlerini yazdıranlar bile var. Yağ isteyen, sıra bekleyen sendikalı memur arkadaşlarımız var. Beni arayanlara takılmak için Şener Şen’in meşhur repliğini ‘Yağ yoktur! Bunlar memur adamlardır, bunlarda para ne gezer’ diyerek takılıyorum” dedi.

Memurken doymadık ki işsizken aç kalalım

“İhraç edildik diye oturup karalar bağlamamızı bekleyenler var. Onlara en güzel cevabım hep mizahla oldu. Hiç kimse kusura bakmasın ama devlet memuru olunca karnımız doymadı ki ihraç edilince aç kalalım” diyen Rıdvanoğulları, şimdi zeytin işi yaptığını, daha önce de mandalina topladığını ve mevsimlik tarım işçileriyle ilgili araştırma çalışmalarında da görev aldığını söyledi.

İhraç edildikten sonra Seyit Rıza’nın idam edilmeden önce söylediği, “Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu. Ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim, bu da size dert olsun” sözünün kendini ayakta tuttuğunu ifade eden Rıdvanoğulları, “İş bulmak o kadar kolay olmuyor. Bir sürü yere iş başvurusu yaptım; ama mülakat için bile arayan çok nadir oluyor. Mülakata alanlar da KHK’yi duyunca mülakata sadece nezaketsiz davranmış olmamak için devam ediyor ve güvenlik soruşturması istiyorlar. Neyse ki babam zeytin işçilerini seçerken güvenlik soruşturması yapmıyor” dedi.