Ana sayfa Medya KHK mağduru gazeteciler bir araya geldi: ‘Halagazeteciyiz’ yayında

KHK mağduru gazeteciler bir araya geldi: ‘Halagazeteciyiz’ yayında

PAYLAŞ

Gazete Duvar’ın aktardığına göre; www.halagazeteciyiz.net internet sitesinin Genel Yayın Yönetmenliğini Gazeteci Sibel Hürtaş, Haber editörlüğünü KHK ile kapatılan Hayat TV Haber Editörü Sultan Özer yapıyor. Parlamento, diplomasi, ekonomi ve yüksek yargı alanlarında haberler üreten www.halagazeteciyiz.net internet sitesine Ankara’da KHK ile kurumları kapatılan gazeteciler ile sansür ve diğer nedenlerle işlerinden atılan gazeteciler haber üretiyor. Haberler İngilizce ve Türkçe yayımlanıyor.

İnternet sitesine KHK ile işlerinden atılan akademisyenler de yer alıyor. Ankara Üniversitesi’nden KHK ile ihraç edilen akademisyenler Doçent Tezcan Durna ile Yardımcı Doçent Özlem Albayrak’ın da editörlük yaptığı www.halagazeteciyiz.net internet sitesinde, ihraç edilen akademisyenlerin basın ve ifade özgürlüğü alanına yönelik raporları yayınlanıyor.

Destek çağrısı

Halagazeteciyiz.net. kendi sitesindeki “Hakkımızda” bölümünde kuruluş süreci ve yayın çizgisini şu ifadelerle anlatıyor: ” Sansür ve işten çıkarma politikalarının hedefindeki gazeteciler ile Kanun Hükmünde Kararname ile üniversitelerden ihraç edilen akademisyenler aynı platformda buluştu ve “Hala işimizin başındayız” dedi. Hala Gazeteciyiz, son dönemdeki politikaların hedefi olarak, işsiz bırakılan, mesleklerinden el çektirilen gazeteciler ve akademisyenlerin ortaklaşa kurduğu alternatif bir bilgi paylaşma platformu. Ankara’da sansür ve benzeri nedenlerle işlerine son verilen Başkent Gazetecileri, haber alma ve haber verme kanallarını sonuna kadar açık tutmak adına İngilizce ve Türkçe özel haberleriyle, çalışmaya devam ediyor. Hiçbir gerekçe gösterilmeden Kanun Hükmünde Kararnamelerle işlerinden çıkarılan akademisyenler de Medya Takip Raporları ve ifade ve basın özgürlüğüne yönelik özel raporlarıyla, bu platformda bilimsel çalışmalarına devam ediyor. Hala Gazeteciyiz, ifade ve basın özgürlüğü hakkını savunmak için yayında. İfade özgürlüğü engellenen gazeteciler ve akademisyenleri de platforma destek vermeye çağırıyor.”