Ana sayfa Sürmanşet KHK’lar jet hızıyla çıktı, mağdurlar için kurulacak komisyon yaza kaldı

KHK’lar jet hızıyla çıktı, mağdurlar için kurulacak komisyon yaza kaldı

PAYLAŞ

Hükümet, Türkiye’nin kuruluşundan bu yana üyesi olduğu Avrupa Konseyi’ne (AK) verdiği sözü tutmakta ayak diriyor. Hükümet, ocak ayından bu yana “bir ay içerisinde kurulacak” dediği OHAL Komisyonu için şimdi de “darbenin yıldönümüne” yetiştirme hedefinde. Adalet Bakanı Bozdağ’ın da Strazburg’daki temaslarında sürecin zaman aldığını belirterek “yaz aylarına yetiştirmeye çalışıyoruz” dediği öğrenildi. Hükümetin bu tutumu sürdürmesi halinde ise AİHM’nin başvuruları incelemeye başlayacağını Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland hem Bozdağ’a hem de Ankara’ya iletmişti. Türkiye, haksız tutuklamalar ve OHAL’i referandum sonrasında insan hakları ve demokrasi standartlarında küme düşmemek için elinde koz olarak tutuyor.

Hükümet, son anda sunduğu bir teklifle bir ay içerisinde Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’nu kurma sözü verdi ve bunun da kararnamesini son anda yayımlayarak kritik oylamayı erteledi. KHK ile ilan edilen ve yüz binlerce mağdurun beklediği Komisyon için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın geçen ay Strazburg’daki temasları sırasında “Komisyon’a hâkimlerin ve uzmanların seçilmesi çok titiz çalışma gerektiriyor ve zaman alıyor. Yaz aylarına kadar yetiştirmeyi umut ediyoruz” mesajı verdiği öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Duygu Güvenç’in haberine göre, Bozdağ’ın bu sözlerine ise AK Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ise AİHM’ye yapılan on binlerce başvuruyu anımsatarak “Türkiye etkin bir mekanizmayı derhal harekete geçirmezse AİHM bu davalara bakmak zorunda kalır. Tutuklu gazeteciler ve milletvekillerinden başlayarak hızla harekete geçilmeli” mesajı verdi.

KOMİSYONUN GÖREVLERİ NE OLACAK?

685 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kurulması kararlaştırılan komisyon başka bir idari işlem tesis edilmeksizin doğrudan kanun hükmünde kararname hükümleri ile tesis edilen işlemlere ilişkin başvuruları değerlendirecek.

Ayrıca komisyonun, olağanüstü hal kapsamında doğrudan KHK ile kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarma ya da ilişiğin kesilmesi, öğrencilikle ilişiğin kesilmesi, dernekler, vakıflar, sendika, federasyon ve konfederasyonlar, özel sağlık kuruluşları, özel öğretim kurumları, vakıf yükseköğretim kurumları, özel radyo ve televizyon kuruluşları, gazete ve dergiler, haber ajansları, yayınevleri ve dağıtım kanallarının kapatılması, emekli personelin rütbelerinin alınması gibi görevleri de olacka.