Ana sayfa Editörden “KHK’lıya devletin parasını yedirme”

“KHK’lıya devletin parasını yedirme”

PAYLAŞ

Artıgerçek yazarı Ömer Faruk Gergerlioğlu KHK’yla kamudaki işinden atılan vatandaşlara özel sektörde de iş verilmediğini yazdı. Gergerlioğlu “Bu inanılmaz olaylar karşısında 3 maymunu oynamaya çalışan devlet görevlileri ve fanatik yandaşlar bu haksızlığın sonsuza kadar süreceğini mi sanıyor “diye sordu.

Gergerlioğlu’nun “KHK’lıya devletin parasını yedirme” başlıklı yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

“Uzun süredir birçok KHK’lıdan özel sektöre iş başvurularında engellenme hikayeleri dinliyorum. Bunu bizzat yaşamış bir KHK’lı olarak zaten bu tür muameleleri biliyoruz ancak son günlerde duyduğum bir iddia eğer gerçekse daha büyük bir hukuksuzluğu ve utanç tablosunu gösteriyor.

Tarafıma ulaşan bir iletide, 672 KHK ile 7 yıldır Makine öğretmeni olarak çalıştığı kamu görevinden ihraç edilmiş olan Caner Ark’ın hiçbir hukukla, yasayla, kuralla izah edilemeyecek bir hikayesi vardı. İletideki ifadeleri olduğu gibi aktarıyorum.

‘Bursa’da özel bir şirkette çalışıyorduk (KHK ile ihraç olan arkadaşlarda vardı) çalıştığımız şirket devlete bağlı bir kurumla çalışıyor mesleki yeterlilik kurumuyla (sürücü kursu gibi) pazartesi salı çarşamba günü şirketi denetlemeye geldiler. Dosyalarımıza baktılar. SGK hizmet dökümlerimizi incelerken 4C’li çalıştığımız yani devlet memurluğundan ayrıldığımız görüldüğü için şirkete “KHK ile ihraç olanları çalıştırmayın devletin parasını bunlara vermeyin” diye sözlü ifade de bulundular.

İşten çıkardılar

Dün sabah itibariyle şirketin tüm işlemlerini durdurduklarını bildirdiler. Şirket dün itibariyle KHK ile ihraç olup çalıştırdığı tüm çalışanları çıkartmak zorunda kaldı. Arkadaşlardan ağlayanlar oldu. Bu gece sabaha kadar uyumadım. Özel sektörde bile bizim gibi garibanların çalışmalarına engel olunuyor. Sağlık bakanlığı özel hastanelerde KHK ile ihraç olup çalışanlara bir şey demezken mesleki yeterlilik kurumu engel oluyor. Bu bizlere yapılan zulüm diye düşünmek istemiyorum bizim sınavımızdır diye düşünüyorum. Rızkı veren Allah bizlere tez zamanda güzel günler güneşli günler nasip etsin. ‘
….
KHK’lılar aylardır bir sosyal ölüme, vicdansız lince maruz bırakılıyor. İnanılmaz derecede yoğun bir şekilde akıl almaz olaylar duyuyorum her geçen gün. Bunları kabul etmek mümkün değil. KHK’lıları da aşarak masum çocuklarına yönelen bir linç bu. Bu insanlar ne yapsın? Bir Ak Parti’li yetkilinin gururla söylediği gibi ağaç kökü mü yesinler? Daha hangi zulmü yapmak istiyorsunuz? Pasaportları iptal edildiği için yurt dışına da çıkamayan bu insanlar dilencilik mi yapsın, intihar mı etsin?

Yazının tamamı için…